Żółte naklejki na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych

Od 1 czerwca 2018 r. przejazdy kolejowo-drogowe zostały wyposażone w żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i numerami alarmowymi. W przypadku niebezpieczeństwa na przejeździe należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i podać numer przejazdu (z żółtej naklejki). Pozwoli to na szybką reakcję pracowników kolei i ograniczenie ryzyka niebezpiecznego wypadku, bądź udzielenie szybkiej pomocy.

#ŻółtaNaklejkaPLK – jak to działa

W przypadku np. awarii auta, lub innego zdarzenia na przejeździe, kierowca po połączeniu się z numerem alarmowym 112, podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu z żółtej naklejki. Operator nr 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem, służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego – przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas zgłoszenia, operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Zapewni to szybką reakcję na zagrożenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia.

Numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.

Numery podane „w razie awarii” – to numery do poinformowania, o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym – w przypadku jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Naklejki zostały umieszczone od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja na przejazdach zabezpieczonych znakami i sygnalizacja świetlną (kategoria D i C). Na skrzyżowaniach z rogatkami (kategoria B i A) naklejki są na cokołach rogatek (obudowach napędów rogatek).

Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane:

indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego (numer skrzyżowania)
• numer alarmowy 112 (do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe)
• numery „awaryjne” (do poinformowania o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania itp. – gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia)

przykładowa naklejka:

Każdego roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. W ich wyniku życie traci kilkadziesiąt osób. Na przejściach przez tory w miejscach niedozwolonych ma miejsce około 300 wypadków, a śmierć ponosi około 200 osób rocznie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zarządzają 18,5 tyś. km linii kolejowych, na których znajduje się prawie 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Realizowany projekt ma na celu pomoc osobom, które mogą znajdą się na przejeździe kolejowo-drogowym w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Działaniom strukturalnym muszą jednak towarzyszyć rozwaga i odpowiedzialne zachowania wszystkich użytkowników dróg.

Print Friendly, PDF & Email