Zaduszki Pobrygidkowskie – Narodowo – 25.11.2017

W sobotę 25 listopada 2017 r. , o godz 18.00 , w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej – Pobrygidkowskim – w Lublinie (ul. Narutowicza 6), Mszą św. w intencji zmarłych związanych z historią tutejszej świątyni rozpoczną się Zaduszki Pobrygidkowkie. Homilię wygłosi o. Wacław Oszajca. W ramach Zaduszek po Mszy św. rozpocznie się koncert: „Narodowo”, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Zaduszki Pobrygidkowskie – to przywołanie w naszej wdzięcznej pamięci osób związanych z naszym miastem i świątynią: króla Władysława Jagiełły – fundatora kościoła, związanego z miastem Lublin, Ulricha von Jungingena – Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, rycerzy wałczących pod Grunwaldem, jeńców Krzyżackich wznoszących mury tego kościoła, Ojców Brygidów, Siostry Brygidki, Siostry Wizytki i Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej, księży pracujących w tej świątyni, poległych w obronie wolności Ojczyzny i na Golgocie Wschodu, pochowanych w grobach ziemnych i kryptach naszego kościoła, na dawnym cmentarzu wokół świątyni, dobrodziejów i wiernych, którzy odeszli już do Pana, przekraczając próg wieczności.

KONCERT „NARODOWO”
25 listopada 2017 r. – godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Tadeusz Wicherek – dyrygent

Elżbieta Kozyra – sopran
Barbara Rabiega – mezzosopran
Dariusz Sobczak – bas, baryton
Tomasz Nadolski – baryton, recytacje

PROGRAM:

CZĘŚĆ PIERWSZA
muzyka ludowa oparta na tradycjach narodowych kraju

1. „Nie zabraniajcie im” – muz. i sł. W. Wesoły, opr. J. Przytuła
2. „Panis Angelicus” – muz. C. Franck, opr. J. Przytuła
3. „Jutrzenko śliczna” – muz. K. Namysłowski, opr. J. Przytuła
4. „Gwiazdo zaranna” – muz. K. Namysłowski, opr. J. Przytuła
5. „Dobranoc, Ci Panno Święta” – muz. K. Namysłowski, opr. J. Przytuła

CZĘŚĆ DRUGA
muzyka z polskich filmów i seriali historycznych

1. Muzyka z polskich seriali (Janosik, Kolumbowie, Lalka, Polskie drogi, Rodzina Połanieckich, Chłopi, Czarne chmury, Dom, Trędowata, Noce i dnie) – Matuszkiewicz J., Kilar W., Kazanecki W., opr. Matuszewski M.
2. Część suity z filmu „Ogniem i Mieczem” („Pieśń Heleny”) – Krzesimir Dębski
3. Bajki – dobranocki – suita z popularnych polskich filmów dla dzieci (Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Zaczarowany Ołówek, Baltazar Gąbka)
4. Muzyka z polskich seriali dla młodzieży (Stawiam na Tolka Banana, Wakacje z Duchami, Pan Samochodzik, Podróż za Jeden Uśmiech)


Najstarsza w Polsce Orkiestra Symfoniczna, nosząca imię swojego założyciela – Karola Namysłowskiego (dawniej Polska Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego) powstała 4 listopada 1881 roku – 20 lat przed Filharmonią Narodową. Od 2007 roku Dyrektorem Orkiestry jest Tadeusz Wicherek. Odtąd też Orkiestra zaczęła na nowo zaznaczać swoją obecność w kraju oraz poza jego granicami.

W listopadzie 2010 roku zagrała jedyny koncert w Polsce z Jonem Lordem – legendarnym klawiszowcem i kompozytorem Deep Purple. W 2014 roku Zamojska Orkiestra jako pierwsza polska orkiestra zagrała w Arenie di Verona (Włochy), biorąc udział w wyjątkowym widowisku muzycznym Rock Loves Chopin. W kwietniu 2016 roku Orkiestra z Zamościa zagrała pierwszy wspólny koncert Aleksandry Kurzak i Roberto Alagna na polskiej scenie operowej.

O jej unikalności decyduje olbrzymi i różnorodny repertuar tworzony i gromadzony od przeszło 135 lat, a o atrakcyjności świadczą powstające programy nowoczesne w swej treści i formie. Współpracuje ze znanymi artystami z kraju i z zagranicy reprezentującymi różnorodne style muzyczne. Jest organizatorem Zamojskiego Festiwalu Kultury, Zamojskich Dni Muzyki i wielu innych ciekawych projektów muzycznych. Koncerty Orkiestry były transmitowane przez TVP 1, TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura. Do najnowszych wydanych płyt Orkiestry należą: Bajkowa Symfonia (bajki dla dzieci z muzyką symfoniczną recytowane przez Wiktora Zborowskiego i Zofię Zborowską) oraz Co-Opera (połączenie opery, poezji i popu).
Prowadzi stałą działalność koncertową we własnej sali, uczestniczy w obchodach świąt państwowych, kościelnych, uroczystościach okolicznościowych, festynach i innych przedsięwzięciach kulturalnych.

Kontynuuje prowadzoną od wielu lat akcję umuzykalniania dzieci i młodzieży prezentując specjalnie przygotowany i opracowany cykl audycji przeznaczonych dla młodego pokolenia.


Koncert zrealizowano przy pomocy Samorządu Województwa Lubelskiego oraz dzięki wsparciu miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 r. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy. Partnerzy koncertu: Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach oraz Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat medialny objęło Radio Lublin.

Print Friendly, PDF & Email