Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020 – sobotnie koncerty

W każdą sobotę lipca i sierpnia 2020 r. o godz. 19.30, w Kościele Farnym w Kazimierz Dolny oraz dzięki transmisjom internetowym można będzie uczestniczyć w tegorocznym Wirtualnym Kazimierskim Festiwalu Organowym.

Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy to cykl 8 koncertów organowych odbywających się w wakacyjne soboty w kazimierskiej Farze – wykonywanych na najstarszym w Polsce tego typu instrumencie. Kazimierskie Organy w roku 2020 obchodzą jubileusz 400-lecia powstania. Tradycja koncertów organowych sięga ponad 40 lat, od 2016 roku odbywają się one pod nazwą Kazimierskiego Festiwalu Organowego.

Jak każdego lata (od prawie półwiecza, bo pierwszy recital w wykonaniu prof. Feliksa Rączkowskiego odbył się w 1972 roku), pragniemy zaprosić Państwa na tegoroczne koncerty muzyki organowej. W warunkach w pewnym stopniu ograniczonych, bo podyktowanych sytuacją epidemii, ale w przekonaniu, że ciągłość trwania – to również sposób na to żeby skutecznie przełamywać kryzysy. W kolejne soboty lipca i sierpnia będzie można usłyszeć elitę naszych mistrzów sztuki gry organowej: Romana Peruckiego, Juliana Gembalskiego, Arkadiusza Bialica, Marka Stefańskiego, Krzysztofa Urbaniaka; także organistów  zagranicznych Björna O. Wiedena, Matthiasa Böhlerta, Gabriele Giacomelli. Wystąpi również flecista Łukasz Długosz, skrzypkowie – Maria Perucka i Łukasz Perucki, fagocista Mirosław Pachowicz, wiolonczelista Krzysztof Karpeta oraz sopranistka Milena Sołtys.

JAN POPIS – prowadzący wszystkie koncerty Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2020 – krytyk muzyczny, muzykolog
Kazimierz Dolny, kościół farny

PROGRAM KONCERTÓW:

4 lipca 2020
Roman Perucki – organy
Maria Perucka – skrzypce
Łukasz Długosz – flet

11 lipca 2020 
Björn O. Wiede – organy

18 lipca 2020 
Julian Gembalski – organy

25 lipca 2020 
Arkadiusz Bialic – organy
Mirosław Pachowicz – fagot
Łukasz Perucki – skrzypce

1 sierpnia 2020
Matthias Böhlert – organy
Krzysztof Karpeta – wiolonczela

8 sierpnia 2020       
Marek Stefański – organy
Milena Sołtys-Walosik –  sopran

15 sierpnia 2020       
Krzysztof Urbaniak – organy

22 sierpnia 2020       
Gabriele Giacomelli – organy

Koncerty będą transmitowane przez TVP3 Lublin oraz na stronach:

Każdy z koncertów będzie dostępny do ponownego obejrzenia i pobrania na wyżej wymienionych stronach przez okres 6 miesięcy od terminu zakończenia projektu.

W koncertach można  uczestniczyć bezpłatnie także na miejscu w kościele, jednak liczba uczestników zostanie dostosowana do obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych.

Dyrektorem artystycznym i jednym z wykonawców koncertu inaugurującego Festiwal jest prof. Roman Perucki. W ramach festiwalu zaprezentują się wirtuozi muzyki organowej z Polski, Niemiec i Włoch. Koncerty poprowadzi Jan Popis.

Organizatorem Wirtualnego Koncertu Organowego jest Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”, Województwo Lubelskie,  TVP3 Lublin, Radio Lublin, Kazimierski Portal Internetowy.

Więcej na stronie: www.kokpit.com.pl w zakładce FESTIWAL ORGANOWY

Kazimierz Dolny, kościół farny

„Mówiąc o urokach dawności Kazimierza, współtworzących klimat tego niezwykłego miejsca – mamy oto jeszcze jeden tego znak: ORGANY KAZIMIRESKIEJ FARY. Liczą sobie równe 400 lat! W tym roku czcimy ich jubileusz. Organy, jak mówią – to „król instrumentów”. W Farze istnieją równe cztery wielki, współtowarzysząc modlitewnemu skupieniu, a w ostatnich latach (już ponad czterdziestu), ujawniają swoje unikatowe walory instrumentu koncertowego.

Organy Kazimierskiej Fary, dziś uchodzące za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych instrumentów, miał zbudować, jak uważał autor dokumentacji Kazimierz Parfianowicz – Szymon Lilius. Był Włochem i przybył do Kazimierza z Warszawy. Stanęły więc w odnowionej Farze organy wspaniałe, 36-głosowe. Dziś wyróżniają się one, i to w skali światowej, bogato rzeźbionym prospektem, stanowiącym arcydzieło sztuki snycerskiej z harmonijnie połączonymi chórami piszczałek w ich liczbie około półtora tysiąca. Sam zaś stół gry został wyposażony w 3 klawiatury: dwie ręczne i jedną nożną – basową. Poszczególne głosy mogły być uruchamiane, co pozostało do dziś – mechanicznie, za pomocą metalowych cięgieł.

Pomimo kilku remontów i również przebudowy, w instrumencie zachowało się wiele autentycznych elementów, jak mechaniczna traktura, klapowe wiatrownice, większość głosów, stół gry. Poza głosami właściwymi zostały wyposażone również w rejestr kotłów i dzwonków. W latach późniejszych organy regularnie konserwowano. Ostatni raz w roku 2012. Dzięki temu można dziś podziwiać piękno ich dźwiękowego kolorytu.

[- JAN POPIS – prowadzący wszystkie koncerty Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2020 – krytyk muzyczny, muzykolog].


Print Friendly, PDF & Email