Zbliża się VI Orszak Trzech Króli w Lublinie

Zbliża się 6 stycznia 2017 roku, a wraz z tym uroczystość Objawienia Pańskiego i coraz mocniej wrastający w polską tradycję Orszak Trzech Króli. Już ponad 560 komitetów organizacyjnych zgłosiło swoje Orszaki organizowane w różnych miastach i miejscowościach w całej Polsce. Stale też wzrasta liczba osób, głównie rodzin z dziećmi, uczestniczących w tych wyjątkowych manifestacjach wiary. Hasłem tegorocznego Orszaku będą słowa franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro„, a tradycyjnym symbolem pozostają rozdawane uczestnikom korony.

W archidiecezji lubelskiej zgłoszone zostały dotychczas orszaki w: Chełmie, Ćmiłowie, Firleju, Gorzkowie, Kazimierzu Dolnym (najstarszy), Krasnymstawie, Kraśniku, Lubartowie, Lublinie, Łęcznej, Michowie, Milejowie, Piaskach, Poniatowej, Puławach, Sawinie, Świdniku, Turobinie, Wąwolnicy, Wilkołazie, Zakrzówku.

W Lublinie Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz szósty. Orszak wyruszy z Placu Zamkowego w Lublinie i przejdzie ul. Kowalską, Świętoduską, deptakiem, a następnie ul. Królewską do Archikatedry, gdzie nastąpi homagium Mędrców, a następnie Msza Święta i kolędowanie.

PROGRAM ORSZAKU TRZECH KRÓLI W LUBLINIE – 2017

6 stycznia 2017 r.

godz. 11.15

– wspólne kolędowanie, rozdanie koron

godz. 11.45

– otwarcie bramy
– czytanie Ewangelii o Mędrcach ze Wschodu
– słowo Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego
– wprowadzenie Gwiazdy i Mędrców

godz. 11.50

– podniesienie czwartego Króla i św. Brata Alberta

godz. 12.00

– zapalenie i podniesienie kadzielnicy

godz. 12.10

– procesja orszakowa: ul. Kowalska, Lubartowska, Świętoduska, Krakowskie Przedmieście (deptak), Królewska, Plac katedralny
– po drodze: spotkanie z Herodem na deptaku – inscenizacja teatralna
– w katedrze – homagium – pokłon Mędrców złożony Dziecięciu Jezus

godz. 13.00

– uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika
– błogosławieństwo chlebków św. Brata Alberta oraz ciasteczek i dzwoneczków dla uczestników orszaku

godz. 14.10

– wspólne kolędowanie w katedrze

CO NOWEGO ?

Święty Brat Albert – jest Patronem Roku 2017 – jego zawołanie by być dobrym jak chleb zilustrują chlebki poświęcone na zakończenie Mszy św.  – dziękujemy za trud ich przygotowania uczniom i nauczycielom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie (Al. Spółdzielczości Pracy)

Aniołki – pojawią się w domku obok Świętej Rodziny w trakcie homagium

STARE I WCIĄŻ NOWE

Trzej Mędrcy – pięknie ubrani będą przywitani na Placu Zamkowym – Europejczyka zastąpi inny bezdomny, gdyż poprzednik wyszedł z bezdomności. Bogu dzięki !

Rydwany królewskie – Królowie-Mędrcy pojadą na specjalnych rydwanach

Kadzielnica – symbol uczczenia boskości Chrystusa – gigantyczna kadzielnica (2 m. średnicy i ok. 4 m. wysokości) przygotowana przez Krzysztofa Kijewskiego i Krzysztofa Kowalika z Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie

Brama Orszakowa – przez bramę Zamku Lubelskiego przygotowaną przez uczniów z „Plastyka” wejdą  Mędrcy – zobaczą ją wszyscy zebrani gdyż będzie miała 11 metrów długości i ok. 4 m. wysokości

Czwarty Król – jest zgodnie z tradycją symbolem wszystkich kochających czynić dobro i … spóźnialskich do Pana Boga