XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin–Czuby 2021

Po koncercie inauguracyjnym, który obył się 9 czerwca 2021 r., rozpoczyna się cykl wakacyjnych koncertów w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin Czuby 2021. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w wakacyjne środy – od 7 lipca do 25 sierpnia 2021 r., o godz. 19.00, w kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła 11).

Tegoroczny festiwal odbywa się w ramach projektu realizowanego cyklicznie od 1997 roku, a przypominającego postacie i wydarzenia kluczowe dla naszego narodu. Tegoroczne wydarzenia odbywają się hasłem „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”. Jego autorem jest dyrektor artystyczny festiwalu Robert Grudzień.

“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to fragment uchwały przyjętej przez Sejm RP 27 listopada 2021 roku. We wrześniu tego roku dokona się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, który gorliwą wiarę i zaangażowanie w życie religijne, łączył z kształtowaniem życia społecznego zagrożonego demoralizacją i demontażem porządku opartego na rodzinie, a wartości te przez całe powojenne dekady zagrożone były brutalną ateizacją wojującego komunizmu. Rok 2021 to także dwa ważne jubileusze – 120 rocznica urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia.

XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2021
PROGRAM WAKACYJNYCH KONCERTÓW

7 lipca

„Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia”
Maciej Miecznikowski – śpiew, piano, gitara

14 lipca

„Jedna jest Polska”
Olga Bończyk – aktorka/narrator
Robert Grudzień – organy, piano

21 lipca

„Głos Nadziei”
Bogdan Kierejsza – skrzypce
Agata Nizińska – sopran
Georgij Agratina – fletnia Pana

28 lipca

„Musica Claromontana – śpiew gregoriański ze źródeł paulińskich”
Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński
Paweł Kasprzyk, Przemysław Raczkowski, Piotr Karbownik
Michał Sławecki – magister chori

4 sierpnia

„Zapiski Więzienne”
Maciej Zakościelny – aktor/narrator
Oksana Harhay – skrzypce
Olenka Matselyukh – organy

11 sierpnia

Oratorium
Marcin Obuchowski – wokal, kompozytor
Alicja Karpiuk – wokal
Natalia Kozub – skrzypce
Kamil Turczyn – piano
Chór Ziemi Włodawskiej

18 sierpnia

Koncert
Alicja Węgorzewska – mezzosopran
Jakub Gąska – tenor
Robert Grudzień – organy, piano

25 sierpnia

„Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”
Dariusz Kowalski – aktor/narrator
Dorota Szostak-Gąska – sopran
Nadiya Velychko – organy


Organizator festiwalu:
Ks. Tadeusz Pajurek – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie
http://www.rodzina.lublin.pl
Robert Grudzień – dyrektor artystyczny, projekt autorski
e-mail: robert@grudzien.pl  tel. 601 306 483

Patronat honorowy:
Abp Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski
Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego
Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski

Projekt „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” – to cykl koncertów muzycznych i słowno – muzycznych oraz imprez towarzyszących, gdzie zarówno przypomniane zostanie nauczanie Prymasa jak i podstawowe fakty z jego życia. Zaproszenie do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych, m.in. Olga Bończyk, Maciej Miecznikowski, Alicja Węgorzewska, Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński oraz soliści Teatru Muzycznego w Łodzi. Festiwal w Lublinie będzie się odbywał również w 75 rocznicę ingresu biskupa Stefana Wyszyńskiego do lubelskiej katedry.

Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla nas młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek w świecie gdzie tak łatwo było zabłądzić. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na Jego słowa. To on i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II ukształtowali moje pokolenie, w tym także mnie.

Robert Grudzień, autor projektu, dyrektor artystyczny festiwalu
Print Friendly, PDF & Email