XII Akademia Kozłowiecka – Kozłówka 13.05.2023

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapraszamją do udziału w XII Akademii Kozłowieckiej, która odbędzie się w Kozłówce 13 maja 2023 r. (sobota) i rozpocznie się o godz. 11.00 uroczystą Mszą Świętą w Kaplicy pałacowej.

Akademia Kozłowiecka, nawiązująca do wykładów bł. Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce w latach okupacji niemieckiej, organizowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od 2018 roku. Jej rozwój jest możliwy dzięki realizowanemu przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” projektowi Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, który sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030.

Data nie jest przypadkowa. Maj jest ważnym miesiącem w związku z przypadającymi rocznicami. 8 maja 70. lat temu w czasie posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, uchwalono treść listu do rządu PL jako stanowczy protest wobec łamania zawartych porozumień – Non Possumus. W przeddzień naszego wydarzenia obchodzić będziemy 77. rocznicę sakry biskupiej bł. Stefana Wyszyńskiego natomiast w dniu Akademii obchodzimy 42. rocznicę zamachu na Papieża Jana Pawła II.

Akademię Kozłowiecką rozpocznie zgodnie z tradycją Msza Święta w Kaplicy pałacowej. Kolejnym punktem Akademii będzie zwiedzanie wystawy „Wyszyński – Pater Patriae”. Jest to Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji. Ekspozycja w Kozłówce prezentuje ponad połowę z około 120 prac wykonanych w różnych technikach przez prawie 90-artystów, w ramach „pielgrzymującej” wystawy.

Po wystawie nastąpi przerwa kawowa, po której odbędzie się koncert upamiętniający św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego „NON POSSUMUS” w wykonaniu artystów Teatru Piosenki.

Po koncercie rozpocznie się część Akademii:

  • O relacji jaka łączyła Papieża Jana Pawła II z Prymasem Stefanem Wyszyńskim, opowie naoczny świadek – Iwona Czarcińska, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
  • Prymas Tysiąclecia do ludzi kultury – to kolejny temat, którego podjął się Pan Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik TK „Niedziela”.
  • „Jadwigi Zamoyskiej dzieło i służba” – to temat, który przedstawi Anna Magdalena Zalewska z Fundacja Servire Veritati – Instytut Edukacji Narodowej. Uchwałą Sejmu rok 2023 jest poświęcony m.in. Jadwidze Zamoyskiej.

Pozostanie także czas na kuluarowe dyskusje. Przejazd do Starego Tartaku, gdzie odbędzie się poświęcenie krzyża ufundowanego przez Nadleśnictwo Lubartów przy Gościńcu Nowostawskim, opowieść o szlaku Księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym oraz poczęstunek przy kwaterze myśliwskiej.

R.S.V.P.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności do dnia 10.05.2023 r. na adres: cmpw@civitaschistiana.pl bądź telefonicznie w formie wiadomości SMS pod nr: 723-850- 038.

Print Friendly, PDF & Email