Piknik dla dzieci ze Szkolnych Kół Caritas z okazji Dnia Dziecka

W środę 31 maja 2023 r. wolontariusze działający w Szkolnych Kołach Caritas spotkali się w centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej, aby podczas dorocznego Pikniku podsumować mijający rok pracy.

Szkolne Koła Caritas to jedna z form wolontariatu proponowana przez Caritas. Koła działają w środowisku szkolnym i parafialnym, podejmując działania na rzecz lokalnej społeczności, angażują się także w ogólnopolskie akcje Caritas: zbiórki żywności „Tak, pomagam!” czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W Archidiecezji Lubelskiej działa 110 kół.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W ramach podsumowań roku pracy rozstrzygnięty został konkursu „Mam tę moc” i wręczone nagrody wolontariuszom w podziękowaniu za ich całoroczny trud i zaangażowanie oraz opiekunom kół za koordynację działań.

W konkursie „Mam tę moc” wzięło udział 24 szkoły. Wolontariusze zbierali nakrętki, wykonywali kartki świąteczne dla podopiecznych i darczyńców Caritas, sprzedawali paschaliki i baranki wielkanocne, a także organizowali akcje związane z Dniem Dobra. Nad przeprowadzeniem akcji czuwało 48 opiekunów-nauczycieli.

 • Najwięcej nakrętek, bo aż 525 kilogramów zebrało Szkolne Koło Caritas w Dorohusku.
 • Najwięcej kartek, bo aż 1089 wykonali wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy.
 • Najwięcej paschalików i baranków, bo aż 246 sprzedało Szkolne Koło Caritas ze Szkoły ARKA w Chełmie.
 • W ramach Bijących Serc, które poprzedzały Dnia Dobra, najwięcej i najbardziej efektywnych działań zorganizowali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy, w Poniatowej, z Arki w Chełmie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie.

SZKOŁY ŚREDNIE

 • I MIEJSCE: Zespół Szkół Technicznych w Chełmie
 • WYRÓŻNIENIE: Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie

SZKOŁY PODSTAWOWE

 • I MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy
 • II MIEJSCE: Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „ARKA” w Chełmie
 • III MIEJSCE: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dorohusku
 • III MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej

WYRÓŻNIENIA:

 • WYRÓŻNIENIE: Zespół Szkół w Sawinie
 • WYRÓŻNIENIE: Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie
 • WYRÓŻNIENIE: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czułczycach

Piknik połączony był z obchodami Dnia Dziecka, stąd na uczestników spotkania czekały także liczne atrakcje plenerowe, jak dmuchaniec, bańki mydlane, a także kiełbaski czy czekolada.

Majkel & Mefiutach
The Fedor Family

W koncercie „Przez rap do Boga” Majkel & Mefiutach – zaprezentowali się Mateusz „Mefiu” Środa i Michał „Majkel” Jankowski – młodzi muzycy, wykonujący rap chrześcijański, wspólnie prowadzący projekt ewangelizacyjny kierowany do młodzieży pt. „Mamy Jego głos”. Wystąpiła także The Fedor Family – muzykująca rodzina, której tradycyjne utwory w nowych autorskich aranżacjach pozwalają na nowo odkrywać bogactwo nie tylko polskiej muzyki ludowej.

Do piknikowej zabawy dołączyły także dzieci z Ukrainy pozostające pod opieką lubelskiej Caritas oraz na dzieci uczęszczające do świetlicy Caritas.

Print Friendly, PDF & Email