Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie 11.11.2021

W czwartek, 11 listopada 2021 r., przeżywać będziemy Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Lublinie rozpocznie złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim i uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym.

O godz. 10.00 odprawiona zostanie w archikatedrze lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz miasta, szkół, kombatantów i związków zawodowych, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpi przemarsz na Plac Litewki, gdzie odbędą się centralne uroczystości z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz. Następnie nastąpi złożenie wieńców przy tablicach pamiątkowych oraz na mogiłach Legionistów.

Odzyskana wolność i niezawisłość jest ogromnym zobowiązaniem dla wszystkich Polaków. Od naszej miłości do Ojczyzny, solidnej pracy, jedności, rozwijania talentów dla dobra wspólnego zależy dobrobyt i pomyślność Polski. […] Czerpiąc z najlepszych wzorów naszych przodków, którzy kochali Polskę, dbajmy o to, by przyszłe pokolenia mogły żyć w naszej wolnej Ojczyźnie w pokoju i dostatku.

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny (archikatedra lubelska)

11.30 – uroczysty apel (Plac Litewski):

• złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych
  • odegranie hymnu narodowego
  • uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
  • wystąpienie okolicznościowe wojewody lubelskiego
  • przekazanie Ognia Niepodległości
  • apel pamięci i salwa honorowa
  • złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • defilada