Sonosfera Lubelska – Jan z Lublina X Corina Marti

Sonosfera Lubelska to projekt zainicjowany w 2021 roku przez Archidiecezję Lubelską.

Sięgamy do historii muzyki sakralnej i dźwiękowej rzeczywistości otaczającej renesansowy Lublin, za sprawą osoby XVI-wiecznego zakonnika i uczonego Jana z Lublina.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu ,,Muzyczny Ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wydano płytę z nagraniami Coriny Marti w nakładzie 300 sztuk.

Nagranie zarejestrowane zostało 30 września 2021 roku w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Corina Marti – wirtuozka klawesynu, znana z wyrazistych i ekspresyjnych interpretacji muzyki dawnej, bardzo często tej niemal zapomnianej. Studiowała grę na klawesynie i flecie prostym w Konserwatorium w Lucrenie, a następnie muzykę średniowieczną w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, gdzie dziś sama prowadzi klasy fletu i wczesnych instrumentów klawiszowych.

Tabulatura Jana z Lublina jest najobszerniejszą (około 520 stron) tabulaturą organową XVI-wiecznej Europy. Zawiera ok. 300 utworów muzycznych, wśród nich kompozycje pochodzenia polskiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Do nagrania wybranych zostało 21 utworów, które wykonane zostały na organach oraz klawesynie.

Print Friendly, PDF & Email