Inauguracja Festiwalu Organowego Lublin-Czuby z MAZOWSZEM – 27.06.2018

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II – to główne tematy XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. Cykl koncertów w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11) rozpocznie się 27 czerwca 2018 r. i potrwa do połowy października.

Festiwal zainauguruje – 27 czerwca 2018 r., o godz. 19.00 – KONCERT PAPIESKI W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Będzie to także koncert jubileuszowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym roku Zespół świętuje swój jubileusz 70. lat promowania na całym świecie polskiej kultury ludowej i narodowej.

„Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg” – te słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane 2 czerwca 1980 roku w UNESCO, przypominają, że to kultura i wiara pozwoliły przetrwać Polakom lata niewoli i w 1918 roku odrodzić się w niepodległym kraju. Dlatego program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby został zbudowany w taki sposób, aby przypomnieć i ukazać dorobek kulturalny, zwłaszcza w takim zakresie, który w czasie rozbiorów podtrzymał tożsamość narodową Polaków.

W programie festiwalu zaprezentowany zostanie także koncert słowno-muzyczny: „JULIUSZ SŁOWACKI – ULUBIONY POETA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO”. Wystąpią Jerzy Trela – aktor, Wojciech Trela – aktor, Robert Grudzień – organy, fortepian.

Będą też koncerty ukazujące polską muzykę wokalna z utworami, min. F. Chopina, St. Moniuszki czy I. J. Paderewskiego oraz polską muzykę instrumentalną, w którym usłyszymy kompozycje Wieniawskiego, Młynarskiego, Ogińskiego i oczywiście Chopina, a także polską muzykę chóralną.

Nie zabraknie też koncertów religijnych, jakim będzie „AVE MARIA W MUZYCE”. Do nauczania Św. Jana Pawła II nawiązywał będzie koncert z 29 sierpnia, zatytułowany „ To jest Moja Matka ta Ojczyzna! – Jan Paweł II”. Wystąpią Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Robert Grudzień – organy, fortepian.

Papież – Polak wielokrotnie podkreślał, że przyszłość Polski i innych narodów kształtować będą młode okolenia i to przesłanie będzie mottem kolejnego koncertu, zatytułowanego DO WAS, MŁODYCH, NALEŻY PRZYSZŁOŚĆ – JAN PAWEŁ II, w którym wystąpi Archidiecezjalny Chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses, pod dyrekcją ks. Attila Honti.

W październiku – u progu nowego roku akademickiego – odbędzie się koncert JAN PAWEŁ II W LUBLINIE W 100.LECIE KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Lucjan Jaworski – dyrygent Artur Kalicki – narrator. Finałowy koncert będzie hołdem dla stuletniej działalności naukowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który także w 2018 roku obchodzi swój jubileusz.

Organizatorzy:

Proboszcz Parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie:
ks. dr Tadeusz Pajurek

Dyrektor festiwalu:
Robert Grudzień
e-mail: robert@grudzien.pl
tel. 601 306 483

Print Friendly, PDF & Email