Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim – Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na spektakl: „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Jarosław Gajewski, którego premiera odbyła się 7 kwietnia 2022 r. Sztuka powraca na scenę od 5 kwietnia 2023 r.

Dzieło Mikołaja z Wilkowiecka (zakonnika-paulina, zm. w 1601), to jeden z najstarszych dramatów polskich, powstały ok. 1580 r. Do końca XIX wieku była to najczęściej grana sztuka teatru ludowego w Polsce. Dla odbiorcy religijnego inscenizacja misterium może stanowić przeżycie związane ze sferą sakralną. Dla osoby, której bliskie są rodzime tradycje kulturowe, będzie to możliwość kontaktu z żywym zabytkiem. Dla wszystkich zaś – niezwykłą opowieścią, o tym jak życie zwycięża nad śmiercią.

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka to wspólne dzieło repertuarowego Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które łączy pracę aktorów teatru repertuarowego z doświadczeniem aktorów, wykorzystujących nowatorskie praktyki teatralne. W spektaklu twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. „Historyja” na scenie to także praca z językiem polskim. Daje twórcom pretekst i okazję do tego by o języku dyskutować, zmierzyć się z trudnością staropolszczyzny jednocześnie pokazując widzowi jej piękno i uniwersalizm.

realizatorzy:

reżyseria: Jarosław GAJEWSKI – dramaturgia: Patryk KENCKI
kompozycje i opracowania muzyczne: Maria POMIANOWSKA
ruch sceniczny i współpraca reżyserska: Katarzyna Anna MAŁACHOWSKA
kostiumy: Anna ADAMEK – scenografia: Marek CHOWANIEC
reżyseria świateł: Jędrzej SKAJSTER – realizacja muzyki:
Agnieszka SZWAJGIER, Karolina SZEWCZYKOWSKA, Wojciech LUBERTOWICZ
inspicjent: Klaudia WIERZCHOŃ – sufler: Małgorzata BIGELMAJER
asystent reżysera: Wojciech RUSIN

obsada:

Tomasz BIELAWIEC – Anna Maria DĄBROWSKA – Paweł FERENS –
Mariusz GOŁAJ – Joanna HOLCGREBER-GOŁAJ – Kamila JANIK –
Marcin Jan MROWCA – Beata PASSINI – Jolanta DESZCZ-PUDZIANOWSKA –
Wojciech RUSIN – Jowita STĘPNIAK – Marek SZKODA – Magdalena ZABEL –
Jan ŻÓRAWSKI

muzyka na żywo:

Na scenie zespołowi aktorskiemu z Teatru im. J. Osterwy i „Gardzienic” towarzyszyć będzie muzyka „na żywo” wykonywana na instrumentach dawnych. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada prof. Maria Pomianowska. Niezwykle ważną rolę w spektaklu odgrywają utwory wokalne i wokalno-instrumentalne, przeznaczone na głosy solowe oraz chór.

Maria POMIANOWSKA – Fidel płocka, Suka biłgorajska
Karolina SZEWCZYKOWSKA – Viola da gamba, Wspak
Agnieszka SZWAJGIER – Flety, Cornamusa, Szałamaja
Wojciech LUBERTOWICZ – Duduk, Bębny obręczowe

więcej: www.teatrosterwy.pl

Print Friendly, PDF & Email