Dotychczasowe działania lubelskiej Caritas w związku z wojną w Ukrainie

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 13 maja 2022 r. w centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej w związku z przekazaniem samochodu zakupionego z funduszy ofiarowanych przez papieża Franciszka dla potrzeb Caritas SPES Charków, dyrektor lubelskiej Caritas ks. Paweł Tomaszewski przedstawił także podsumowanie dotychczasowych działań Caritas Archidiecezji Lubelskiej w związku z wybuchem wojny w Ukrainie na dzień 13 maja 2022 r.:

1. Blisko 500 osób skorzystało z całodobowej opieki naszych ośrodków w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach. Obecnie przebywa w nich 140 osób.

2. Do Ukrainy wysłaliśmy 35 busów dostawczych oraz 145 ciężarówek (TIR-ów), każda z nich zapakowana ok. 20 tonami darów, co daje ok. 2.900 ton na łączną wartość ok. 11.600.000 zł. Miasta do których dotarliśmy z pomocą humanitarną to: Charków, Lwów, Łuck, Kiwerce, Równe, Czernihów, Krasiłów, Bucza, Worzel, Żytomierz, Winnica, czy Berdyczów.

3. Z przeprowadzonej w parafiach zbiórki do puszek otrzymaliśmy 1.613.735,32 zł, od osób indywidualnych 622.497,36 zł, Caritas Polska przekazała 590.000 zł, natomiast od firm i instytucji 996.115 zł. Łącznie na pomoc Ukrainie zgromadziliśmy 3.822.347,68 zł.

4. Prowadzimy punkt kryzysowy, który przez pierwszy miesiąc działał w formule całodobowej zapewniając uchodźcom zarówno pomoc w znalezieniu zakwaterowania, ciepły napój, posiłek, niezbędne informacje, a obecnie koordynuje pomocą doraźną w postaci paczek żywnościowych, kosmetyczno-higienicznych oraz odzieży – łącznie z tej formy wsparcia skorzystało już 8.952 uchodźców.

5. Od początku wojny w Ukrainie zatrudniliśmy 52 osoby, w tym 10 osób z Ukrainy.

6. Nasi wolontariusze obecni są na przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Są oni pierwszym kontaktem dla uchodźców, świadczą im pomoc w postaci ciepłych napojów, żywności, zabawek dla dzieci czy ubrań, koców.

7. Koordynujemy przekazywanie paczek żywnościowych i kosmetycznych na dworcu PKP w Chełmie.

8. Umożliwiamy skorzystanie z pomocy psychologicznej – zarówno uchodźcom, jak i rodzinom, które przyjęły uchodźców, wolontariuszom oraz pracownikom Caritas.

9. Prowadzimy dwa kursy języka polskiego na poziomie a1, pracujemy nad otworzeniem szkoły językowej.

10. W naszym biurze ds. uchodźców prowadzimy bazę adresów, pod którymi osoby indywidualne lub zgromadzenia zakonne, parafie zdecydowały się przyjąć uchodźców. Łącznie zawiera ona ponad 340 adresów.

Samochód zakupiony z pieniędzy przekazanych przez papieża Franciszka dla potrzeb Caritas SPES Charków