Samochód od papieża Franciszka dla Caritas-Spes w Charkowie

Caritas Archidiecezji Lubelskiej dzięki środkom przekazanym przez papieża Franciszka zakupiła samochód osobowo-ciężarowy Citroen Jumpy, który załadowany kolejnymi darami wyruszył do Charkowa, by służyć Caritas SPES Charków i ich potrzebującym.

W piątek,13 maja 2022 r., na dziedzińcu Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie, odbyło się poświecenie i oficjalne przekazanie samochodu na potrzeby ks. Wojciecha Stasiewicza, dyrektora Caritas SPES w Charkowie.

Podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej podsumowane zostały także dotychczasowe działania pomocowe realizowane na terenie archidiecezji lubelskiej na rzecz Ukrainy.

– Historia naszego dzisiejszego spotkania zaczęła się od telefonu od Księdza Kardynała Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, który spytał jak w sposób trwały papież Franciszek mógłby pomóc ks. Wojciechowi Stasiewiczowi. Razem z ks. Pawłem Tomaszewskim, dyrektorem Caritas zadzwoniliśmy więc do księdza Wojtka i dowiedzieliśmy się, że niezwykle cenny byłby samochód, którym mogliby dostarczać niezbędne produkty do różnych części Charkowa i jego okolic – relacjonował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

W jednej z prywatnych rozmów ks. Wojtek Stasiewiczowi podkreślał, że to niesamowite, że w ciągu kilku dni udało się znaleźć i sprowadzić do lubelskiej Caritas samochód. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie Pana Tomasza Wiejaka, prezesa zarządu Fix Forum Lider będącego autoryzowanym dealerem marki Citroen.

– Ten samochód został opłacony przez Papieża, dlatego też nasze wsparcie w tym przypadku ograniczyło się do pomocy w wyszukaniu i dostarczeniu oraz zrezygnowaniu z marży – powiedział Pan Prezes Tomasz Wiejak.

– Pan prezes jest bardzo skromny, jednak ja korzystając z okazji wyrażam ogromną wdzięczność dla całej firmy Fix Forum Lider, bo nie dość, że w naprawdę ekspresowym tempie odpowiedzieli na potrzebę zdobycia samochodu dla Caritas SPES w Charkowie, to jeszcze od początku wojny nieodpłatnie udostępniają nam Citroena Jumpera, którym każdego dnia przewozimy dary między naszymi magazynami, a także na granicę do Dorohuska i do Chełma. To dla nas ogromne wsparcie – doprecyzował ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor lubelskiej Caritas.

Z kolei ks. Rafał Szkopowiec – proboszcz parafii pod Charkowem, przedstawił obecną sytuację w Ukrainie. – Ludzie robią co tylko mogą, by wrócić do normalności. Teraz, kiedy Charków odepchnął Rosjan, kiedy towarzyszy nam przede wszystkim niepewność, ludzie sadzą kwiaty, zamiatają ulice. Nie rozmawiają o wojnie, bo to potęguje lęki.

– Dla nas ten samochód będzie ogromnym wsparciem, bo nie dość, że zmieści się w nim naprawdę dużo darów, to jeszcze będziemy mogli zabierać ze sobą wolontariuszy pomagających nam w ich rozdawaniu. Jeden to zdecydowanie za mało na tak ogromne miasto i okolice – przyznał.

Ksiądz Arcybiskup dokonał oficjalnego poświęcenia samochodu, wyraził także nadzieję, że bezpiecznie i owocnie będzie służył tym, którzy spieszą z pomocą najbardziej potrzebującym.

Print Friendly, PDF & Email