Caritas Archidiecezji Lubelskiej na pomoc Ukrainie – 14.04.2022

INFORMACJA CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ:

Caritas Archidiecezji Lubelskiej swoje działania skoncentrowane na pomoc Ukrainie rozpoczęła już dzień przed wybuchem wojny, bo właśnie wtedy przekazaliśmy pierwsze 10 000 zł na rzecz Caritas SPES Charków, której dyrektorem jest pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz. Uruchomiliśmy też na ich rzecz zbiórkę pieniędzy. Zupełnie nie spodziewaliśmy się wówczas, że już 12 godzin później obudzimy się w rzeczywistości wojennej.

Od tamtej pory wraz z rzeszą wolontariuszy i darczyńców wykonujemy codzienną, tytaniczną pracę, by w jak najbardziej kompleksowy sposób zapewnić wsparcie – zarówno uchodźcom, którzy szukają w Polsce schronienia, jak i tym, którzy pozostali w Ukrainie.

Tylko do 13 kwietnia:

 • Opiekujemy się 178 uchodźcami zakwaterowanymi na dłużej w naszych ośrodkach zapewniając im całodobową opiekę w naszych ośrodkach w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach.
 • Na teren Ukrainy wysłaliśmy 127 ciężarówek wypełnionych min. 20 tonami darów każda. Łącznie do Ukrainy przetransportowaliśmy 2540 ton darów na łączną wartość ok. 10 160 000 złotych. Nie odmawiamy także pomocy organizacjom, które działają na terytorium Ukrainy i przyjeżdżają do nas swoimi transportami – łącznie ok. 100 transportów indywidualnych opuściło naszą siedzibę. Miasta do których dotarliśmy z pomocą humanitarną to: Charków, Lwów, Łuck, Kiwerce, Równe, Czernihów, Krasiłów, Bucza, Worzel, Żytomierz, Winnica, czy Berdyczów.
 • Prowadzimy magazyn przy siedzibie głównej przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie oraz duży magazyn przeładunkowy przy ul. Mełgiewskiej 29 w Lublinie.
 • Prowadzimy punkt kryzysowy, który przez pierwszy miesiąc działał w formule całodobowej zapewniając uchodźcom zarówno pomoc w znalezieniu zakwaterowania, ciepły napój, posiłek, niezbędne informacje, a obecnie koordynuje pomocą doraźną w postaci paczek żywnościowych, kosmetyczno-higienicznych oraz odzieży – łącznie z tej formy wsparcia skorzystało już 7726 uchodźców.
 • Nasi wolontariusze obecni są na przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Są oni pierwszym kontaktem dla uchodźców, świadczą im pomoc w postaci ciepłych napojów, żywności, zabawek dla dzieci czy ubrań, koców.
 • Koordynujemy przekazywanie paczek żywnościowych i kosmetycznych na dworcu PKP w Chełmie.
 • W naszym biurze ds. uchodźców prowadzimy bazę adresów, pod którymi osoby indywidualne lub zgromadzenia zakonne, parafie zdecydowały się przyjąć uchodźców. Łącznie zawiera ona ponad 340 adresów.
 • Każdego dnia zapewniamy pełne wyżywienie dla ok. 100 wolontariuszy (w początkowym okresie dla 250). Wśród naszych wolontariusz są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, którzy chociażby studiowali lub pracowali w Lublinie jeszcze przed wybuchem wojny, jak i sami uchodźcy, ale także Niemcy, Włosi, Irlandczycy, Portugalczycy, Kolumbijczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie, czy Brytyjczycy.
 • Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi ze Stanów Zjednoczonych oraz Włoch w zakresie szkoleń psychologicznych dla naszych pracowników i wolontariuszy pod kątem pracy z uchodźcami, osobami, które doświadczyły realiów wojny.
 • Każdego dnia na naszym placu modlimy się modlitwą Anioł Pański w intencji pokoju na świecie i za ofiary wojny, organizowaliśmy czuwanie oraz uczestniczyliśmy w Mszy św. w lubelskiej katedrze w dniu zawierzenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.
 • Wraz z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prowadzimy świetlicę dla dzieci, która funkcjonuje od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00.
 • Pracujemy także nad uruchomieniem pomocy psychologicznej i prawnej w języku ukraińskim, szkoły języka polskiego oraz punktu przedszkolnego dla dzieci z Ukrainy.
Print Friendly, PDF & Email