Wyruszyła 40. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 3 sierpnia 2018 r., wyruszyła z Lublina 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wymarsz na trasę  320 km, wiodącą do jasnogórskiego sanktuarium NMP Królowej Polski, poprzedziła tradycyjnie Msza św.  przed lubelską archikatedrą sprawowana pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika. Razem z pątnikami w Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymowanie uczestniczyli tradycyjnie ich bliscy i przyjaciele.

Na starcie jubileuszowego pielgrzymowania w sposób szczególny przypomniano wszystkich księży biskupów, przewodników, duszpasterzy, kleryków i siostry zakonne oraz wszystkich, którzy włączali się w tworzenie lubelskiej pielgrzymki. Wśród duszpasterzy, którzy przez 40 lat tworzyli lubelską pielgrzymkę znalazł się także o. Ludwik Wiśniewski, który zapoczątkował pielgrzymki z Lublina.

Dziś rozpoczynamy 40 Jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. To już 40. raz idziemy z Matką naszego Pana, będziemy się w nią wpatrywać niczym w najlepszą uczennicę swojego Syna. To dzięki Jego łasce wydajemy owoce Ducha Świętego, których tak bardzo potrzebujemy.

40 lat temu, 4 sierpnia pielgrzymi z Wąwolnicy wyruszyli pierwszy raz ku Jasnej Górze. Ludzie mijani na trasie byli wzruszeni i poruszeni świadectwem pielgrzymów, przyjmowali ich na gościnę czy pokazywali drogę. Pątnicy w drodze rozważali słowa Jana Pawła II, który dwa miesiące wcześniej odwiedził Ojczyznę… Dziś dziękujemy za te niełatwe rozpoczęcie sprzed lat – mówił abp Stanisław Budzik.

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ 3.08.2018 – godz. 8.30 [AUDIO]

Wcześniej, bo już 1 sierpnia, wyruszyli w trasę pątnicy z Chełma. Mszy św. w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Z główną kolumną Pielgrzymki, wszystkie grupy połączą się 6 sierpnia w Annopolu. Wędrówka potrwa 12 dni. Pątnicy mają do przejścia około 320 kilometrów. Do Częstochowy pielgrzymi dotrą 14 sierpnia. Pielgrzymka liczy w sumie 19 grup.

Owocem Ducha jest miłość – to hasło tegorocznej Pielgrzymki. Konferencje będzie głosił ks. dr hab. Adam Rybicki, „specjalista” od duchowości męskiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Partnerem tegorocznej pielgrzymki jest  Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Relacje pielgrzymkowe w studiu pielgrzymkowym na antenie od 3 sierpnia codziennie w godz. 16.40 do 17.40 na 87,9 FM

Pielgrzymkę relacjonuje także @RadioLublin 102,2 FM.

wszystkie informacje: www.pielgrzymka.lublin.pl

GOŚĆ LUBELSKI [Wyruszyła 40. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę]: Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik. W liturgii uczestniczył także m.in. o. Ludwik Wiśniewski, który poprowadził pierwszą Lubelską Pielgrzymkę w 1979 roku… [czytaj dalej]


czytaj także:

• Trwają zapisy na 40. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę

• 40. Piesza Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę

• Sekretariat pielgrzymkowy już działa przed archikatedrą lubelską

• www.facebook.com/pielgrzymkalubelska/


HYMN PIELGRZYMKI:

 

 

Print Friendly, PDF & Email