Przypominamy informacje liturgiczno-duszpasterskie związane z przeżywaniem Wielkiego Tygodnia i oktawy Zmartwychwstania Pańskiego.
- Od V Niedzieli Wielkiego Postu można zachować zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Krzyże są zasłonięte do końca liturgii Wielkiego Piątku. Obrazy do początku liturgii Wigilii Paschalnej.
WIELKI CZWARTEK
- Msza św. Krzyżma będzie sprawowana w kościele archikatedralnym o godz. 10.00. Wszyscy kapłani zaproszeni są do udziału w koncelebrze. Proszę zabrać ze sobą alby. Wzorem lat ubiegłych do udziału w liturgii zaproszeni są nadzwyczajni szafarze Komunii św.
- Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła, tego dnia nie wolno celebrować Mszy św. bez udziału ludu (Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego nr 199; dalej OWMR).
- Msza św. Wieczerzy Pańskiej powinna być sprawowana w porze najbardziej odpowiedniej dla całej wspólnoty parafialnej, podczas niej wszyscy kapłani i posługujący wypełniają właściwe sobie funkcje. Po homilii możne się odbyć obrzęd umycia nóg.
- Komunii św. można udzielać wiernym tylko w czasie Mszy św. Osobom chorym można zanieść o każdej porze dnia przypominając o dniu ustanowienia Najświętszego Sakramentu oraz zachęcić do duchowej łączności z wieczorną Mszą św. (np. przez transmisję radiową).
- Odpust zupełny może uzyskać każdy wierny, który pobożnie odmówi przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem strofy: Przed tak wielkim Sakramentem? (Enchiridion indulgentarium 7 § 1, nr 2; dalej: EI).
- Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz i jeśli to możliwe wynosi się krzyże, te które pozostają w kościele, jeśli wcześniej to nie zostało zrobione, należy zasłonić
- Uczestniczący we Mszy św. wieczornej nie mają obowiązku sprawowania Nieszporów.
- Należy wiernych zachęcić do adoracji Najświętszego Sakramentu.
WIELKI PIĄTEK
- Zgodnie ze starożytną tradycją w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Eucharystii. (Mszał Rzymski s. 133 nr 1; dalej: MR)
- O godz. 9.00 w kościele archikatedralnym sprawowana jest Liturgia Godzin, w której uczestniczy Kapituła Archikatedralna.
- Liturgia wielkopiątkowa winna być celebrowana w godzinach popołudniowych, zwykle ok. godz. 15.00, chyba że racje duszpasterskie wymagają rozpoczęcia liturgii o późniejszej porze. Liturgia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. (MR s. 133 nr 3)
- W liturgii uczestniczą wszyscy kapłani ubrani w alby lub komże i stuły w kolorze czerwonym. (Caeremoniale Episcoporum nr 315a; dalej: CE)
- Ołtarz winien być zupełnie pusty: bez krzyża, świec i obrusów. Należy też usunąć dywany i ozdoby. (MR s. 133 nr 2)
- Do adoracji krzyża należy używać tylko jednego krzyża. (CE nr 323)
- Przyklęknięcie (na jedno kolano) obowiązuje przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej (OWMR nr 274).
- Komunii św. można udzielać wiernym tylko w czasie Liturgii Męki Pańskiej. Osobom chorym można zanieść o każdej porze dnia. (MR s. 133 nr 3)
- Po modlitwie po Komunii zgodnie z wielowiekową tradycją przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego w monstrancji okrytej przezroczystym welonem. (MR s. 146 nr 28)
- Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz w prezbiterium. (MR s. 147 nr 35)
- Należy zachęcić wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu, zapowiedzieć błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę oraz liturgię Wigilii Paschalnej. Wiernych zachęcić do przyniesienia świec.
- Uczestniczący w Liturgii Męki Pańskiej nie odmawiają Nieszporów. (MR s. 147 nr 36)
- W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość czyli post ścisły. (KPK kan. 1249-1252)
- Przy adoracji Krzyża odbywa się zbiórka ofiar na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
- Odpust zupełny może uzyskać wierny, który podczas uroczystej Liturgii Męki Pańskiej będzie pobożnie uczestniczył w adoracji Krzyża (EI 13, n. 1).
WIELKA SOBOTA
- Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny powinno być sprawowane według obrzędów zawartych w Obrzędach Błogosławieństw t. II nr 1335-1346. Kolor szat liturgicznych fioletowy.
- O godz. 9.00 w kościele archikatedralnym sprawowana jest Liturgia Godzin, w której uczestniczy Kapituła Archikatedralna.
- Ołtarz w powinien pozostać obnażony aż do rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej.
- Komunii św. można udzielać jedynie w formie Wiatyku. (MR s. 148 nr 3)
- Nieszpory Wielkiej Soboty odmawiają wszyscy.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
WIGILIA PASCHALNA
- Wigilia Paschalna celebrowana w świętą noc, w którą Pan powstał z martwych, jest uważana za matkę wszystkich świętych wigilii (św. Augustyn). Podczas tej Wigilii Kościół Chrystusowy czuwając, oczekuje na zmartwychwstanie i obchodzi je w znakach sakramentalnych. ?Cała liturgia tej świętej Wigilii winna być obchodzona w nocy, w ten sposób, aby rozpoczęła się po zapadnięciu zmierzchu, a zakończyła się przed świtem Dnia Pańskiego? (Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza 21; dalej: ONRLK).
- Podczas całej Wigilii Paschalnej używa się szat białych. ?Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy i nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli? (MR s. 150 nr 3).
- Niedozwolona jest celebracja samej Mszy świętej bez obrzędów Wigilii Paschalnej, ani celebrowanie Wigilii Paschalnej bez udziału wiernych (OWMR nr 199).
- Orędzie Paschalne (Exsultet) w razie potrzeby może wykonać kantor, który nie jest diakonem. Nie otrzymuje on błogosławieństwa od kapłana i opuszcza fragment wstępu orędzia od słów ?A zatem proszę was, bracia?? oraz pozdrowienie ?Pan z wami?.
- Modlitwy na zakończenie dnia (Komplety) nie odmawiają ci, którzy uczestniczyli w liturgii Wigilii Paschalnej.
- Odpust zupełny może uzyskać wierny, który w czasie celebracji Liturgii Wigilii Paschalnej (także w rocznicę swojego chrztu) odnowi przyrzeczenia chrzcielne według prawnie zatwierdzonej formuły (EI 28, n. 1).
W DZIEŃ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
- O godz. 11.30 w uroczystej sumie w kościele archikatedralnym uczestniczy Kapituła Archikatedralna.
- II Nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego kończą obchód Triduum Paschalnego.
OKRES WIELKANOCNY
- Pięćdziesiąt dni, jakie upływają od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, obchodzi Kościół w radości i weselu jako jeden dzień świąteczny, jakby ?Wielką niedzielę?. Są to dni, w których przede wszystkim śpiewa się Alleluja.
- Niedziele tego okresu uważa się za niedziele Paschy i po Niedzieli Zmartwychwstania nazywa się je Niedzielami II, III, IV, V, VI, VII Paschy. Ten czas pięćdziesięciu dni kończy się Niedzielą Zesłania Ducha Świętego.
- Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi oktawę Paschy. Obchodzi się je jako ?uroczystości Pańskie? (ONRLK nr 22?24). Dlatego w piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
- Paschał umieszcza się obok ołtarza lub ambony, gdzie stoi aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie. Zapala się go już przed rozpoczęciem wszystkich Mszy niedzielnych i pogrzebowych od początku liturgii. Okadza się go jedynie przed śpiewem Exultet w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. Krzyż ołtarzowy przyozdobiony jest w tym czasie czerwoną stułą. Na miejscu widocznym (w pobliżu ołtarza) ustawia się figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego.
- W oktawie Wielkanocy nie można celebrować Mszy według formularza Mszy obrzędowych (np. bierzmowania), Mszy żałobnych z wyjątkiem pogrzebowej. (OWMR nr 372, 374, 380)