Ojciec i Pasterz – zdjęcia do filmu o Prymasie Tysiąclecia

W niedzielę, 7 czerwca 2020 r., na Placu Piłsudskiego w Warszawie będzie miała miejsce beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Czcigodny Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński na różnych etapach swego życia i posługi związany był także z Lublinem.

W latach 1925-1929 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego oraz Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Podczas II wojny światowej ukrywał się przed gestapo m.in. na Lubelszczyźnie (Kozłówka, Żułów). Papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim. Uroczyste objęcie katedry i diecezji lubelskiej miało miejsce 26 maja 1946 r. Był ósmym w dziejach diecezji lubelskiej biskupem diecezjalnym, a jednocześnie wykładowcą i Wielkim Kanclerzem KUL. W dniu 12 listopada 1948 r. papież powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na etapie diecezjalnym 20 maja 1989 r., a w dniu 7 czerwca 2001 r. zainicjowany zostały etap watykański procesu. Podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Giovanniego Angelo Becciu, w dniu 2 października 2019 r., papież Franciszek upoważnił Kongregację do ogłoszenia dekretu o cudzie. Tym samym dobiegł końca proces i można było ogłosić datę uroczystej beatyfikacji.

Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego o kardynale Stefanie Wyszyńskim, zatytułowanego roboczo „Ojciec i Pasterz„. Premiera filmu ma poprzedzić beatyfikację kardynała Wyszyńskiego, przypominając postać Prymasa Tysiąclecia, tak mocno wpisanego w historię Polski i Kościoła XX wieku.

Twórcy filmu odwiedzają z kamerą miejsca związane z Prymasem oraz ludzi, którzy się z nim spotykali. Ekipa gościła także w Lublinie. Wykonano zdjęcia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Kurii Metropolitalnej – domu biskupiego i kaplicy biskupiej oraz w Katedrze Lubelskiej.

Mottem filmu są myśli kardynała Wyszyńskiego – zawarte w „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”: „Szanuj każdego człowieka”, „Myśl dobrze o wszystkich”, „Przebaczaj wszystko wszystkim”, „Działaj zawsze na korzyść bliźniego”.

Film produkowany jest przez firmę Aurel w kooperacji z Telewizją Polską (TVP) pod patronatem Instytutu Prymasowskiego.

Mecenasami filmu są: KGHM, Orlen i Fundacja PGE.
Patronat medialny: „Rzeczpospolita” [więcej: www.rp.pl].

więcej u nas:

• 70. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej
• „Dzieci moje!” – biskup lubelski Stefan Wyszyński – wystawa w archikatedrze
• Papież uznał heroiczność cnót kard. Stefana Wyszyńskiego
• Kard. Stefan Wyszyński honorowym obywatelem Wąwolnicy
• Dzień modlitw w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego
• Modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

Print Friendly, PDF & Email