Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – 29.04.2018

W dniu 29 kwietnia (niedziela) obchodzimy w Kościele w Polsce Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ogólnopolskie uroczystości z tej okazji odbędą się w dniach 28-30 kwietnia 2018 r. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu oraz w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Dębem.

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r. Obecnie pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego są wyrazem pamięci o tych, którzy byli uwięzieni.

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112).  Z diecezji lubelskiej zginęło 18 duchownych. Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 28 kwietnia. Ich kulminacyjnym punktem będzie Msza św. w kaliskiej bazylice św. Józefa, której w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W programie obchodów zaplanowano m.in. bieg pamięci im. ks. Józefa Gołębiowskiego, upamiętniający męczeństwo duchowieństwa polskiego oraz przejście z krzyżem i lampionami trasą pielgrzymki księży cudownie ocalonych za przyczyną św. Józefa.

Wśród ofiar obozu koncentracyjnego w Dachau znalazło się 18-tu duchownych pochodzących z diecezji lubelskiej:

 1. BIERZYŃSKI Józef – proboszcz w Suchowoli
 2. BRYŁOWSKI Jan – proboszcz w Wożuczynie
 3. CHMIELEWSKI Józef – wikariusz w Biłgoraju
 4. CHRÓŚCICKI Leon – proboszcz w Starym Zamościu
 5. CIEŚLIK Stanisław – prefekt w Chełmie
 6. GAJEWSKI Edward – proboszcz w Chodywańcach
 7. bł. GOSTYŃSKI Kazimierz – rektor kościoła po-wizytkowskiego w Lublinie
 8. KOSTRZEWA Mikołaj – proboszcz w Majdanie Starym
 9. MICHALEWSKI Jan – skarbnik kurii
 10. bł. MYSAKOWSKI Stanisław – wikariusz w katedrze
 11. OCHALSKI Zdzisław – kanclerz kurii
 12. ORZEŁ Jan – wikariusz w Tomaszowie Lubelskim
 13. POBOŻNY Jan – prof. Wyższego Seminarium Duchownego
 14. SAMOLEJ Jan – prefekt w Biłgoraju
 15. SUROWSKI Dominik – prefekt w Chełmie
 16. SZABELSKI Edward – kapelan Wojska Polskiego
 17. WIELGOSZ Ludwik – proboszcz w Goraju
 18. bł. ZAWISTOWSKI Antoni – prof. Wyższego Seminarium Duchownego

źródło/za: www.episkopat.pl

 

Print Friendly, PDF & Email