70. rocznica święceń kapłańskich abp. Bolesława Pylaka – 29.06.2018

W piątek, 29 czerwca 2018 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła przypada 70. rocznica święceń kapłańskich Arcybiskupa Seniora Bolesława Pylaka, biskupa lubelskiego w latach 1974-1997. Wyrażając nieustanną wdzięczność za wszystkie lata posługi kapłańskiej i biskupiej, składamy życzenia obfitości łask Bożych i mocy ducha w dźwiganiu ciężaru krzyża codziennych cierpień i dolegliwości wieku.

Uroczyste obchody jubileuszu zostały zaplanowane na 3 lipca br., podczas uroczystości Matki Bożej Płaczącej w lubelskiej archikatedrze.

[…] Będziemy dziękować Bogu za 70. lat kapłaństwa Ks. Abpa Seniora Bolesława Pylaka. Niech ten piękny i rzadki jubileusz stanie się okazją do serdecznej modlitwy w intencji Czcigodnego Jubilata [- Komunikat Metropolity Lubelskiego – 1.07.2018].

Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 roku w Łopienniku. W latach 1928-1934 uczęszczał do szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości. Później uczęszczał do gimnazjum i liceum w Tarnowskich Górach. Naukę przerwała okupacja.

Do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji lubelskiej, które w tym czasie mieściło się w Krężnicy Jarej pod Lublinem (ponieważ budynek seminarium w Lublinie zajęty był przez niemieckiego okupanta) wstąpił w 1943 roku. Tutaj rozpoczął formację seminaryjną, uzupełniał przerwaną edukację, a po wyzwoleniu kontynuował studia seminaryjne na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

29 czerwca 1948 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Stefana Wyszyńskiego, ówczesnego biskupa lubelskiego. Po święceniach pełnił obowiązki wikariusza i katechety w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie.

czytaj więcej:

Arcybiskup Bolesław Pylak
Tobie Panie zaufałem – 50. rocznica święceń biskupich abp. Bolesława Pylaka
Uroczystości złotego jubileuszu biskupstwa abp. Bolesława Pylaka
Dziękujemy Bogu za Ciebie i za lata Twojej służby. Jest za co dziękować.

 

Print Friendly, PDF & Email