VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 13.11.2016

Już po raz ósmy w drugą niedzielę listopada, 13 listopada 2016 r., w Kościele w Polsce obchodzić będziemy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ze względu na dramatyczną sytuację, podobnie jak miało to miejsce w 2010, dzień ten ponownie będzie poświęcony sytuacji chrześcijan w Iraku.

Tego dnia chcemy wspierać duchowo i materialnie tych, którzy z powodu imienia Jezusa doświadczają wypędzenia ze swoich domów, grabieży, nakładania wysokich podatków. Każdego dnia muszą chronić swoich najbliższych tylko dlatego, że są chrześcijanami. Są celowo eliminowani ze swoich rdzennych terenów przez przedstawicieli tzw. fundamentalistów islamskich.

kwp_ulotka1

Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, którego podstawowym celem jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie, wspieranie nowej ewangelizacji i udzielanie duchowej siły kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary. Od 2011 roku, decyzją papieża Benedykta XVI, Pomoc Kościołowi w Potrzebie stała się niezależną Fundacją Papieską, posiadającą osobowość prawną Państwa Watykańskiego, a swoje oddziały w dwudziestu dwóch krajach.

Zachęcamy także do włączenia się w akcję Pokój dla Iraku.

Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Rozlała się ona na cały Bliski Wschód. Iraccy chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji ich społeczeństwa. Ponieważ obawiają się o życie swoje i najbliższych, wciąż trwa ich wielki exodus z własnego kraju. Opuszczają go udając się do sąsiedniej Jordanii czy Libanu, a także innych krajów. Żyją tam w katastrofalnych warunkach, oczekując zakończenia konfliktu.

Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł + VAT 0,46zł), wspierasz potrzebujących chrześcijan w Iraku. SMS-y możemy wysyłać w okresie od 1.11.2016 do 31.03.2017.

Od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 roku sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Na przemoc ze strony fundamentalistów narażeni są członkowie mniejszości etnicznych i religijnych. Do zamachów dochodzi szczególnie podczas muzułmańskich świąt religijnych ze strony sunnitów i szyitów walczących między sobą o władzę.

mapa-z-wykresami

Szczególnym „celem” są chrześcijanie, których liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się z 1,4 mln do mniej niż 275 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji. Wiele organizacji muzułmańskich domaga się od nich płacenia islamskiego podatku dla innowierców, tzw. „dżizji”, oraz usiłuje narzucić chrześcijańskim kobietom rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu ubierania się. Liczni, wysocy rangą duchowni muzułmańscy, domagają się ścisłego oddzielenia kobiet od mężczyzn na uczelniach.

Jak stwierdził katolicki arcybiskup Mosulu obrządku syryjskiego Georges Casmoussa, 80 % młodych ludzi zamierza opuścić kraj lub o tym marzy. Biskup pomocniczy Shlemon Warduni z katolickiego patriarchatu chaldejskiego w Bagdadzie dodaje: „Emigracja niszczy naszą kulturę, naszą historię, naszą wiarę i życie członków naszych wspólnot. To groźna choroba zakaźna, której nie jesteśmy w stanie zaradzić”.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią uznawaną za kolebkę chrześcijaństwa i z jej rdzennymi mieszkańcami w Iraku, ale naszą modlitwą i wsparciem materialnym możemy im pomóc przetrwać i zachować nadzieję na lepsze jutro.


źródło:

Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie: www.pkwp.org
przygotowane przez Stowarzyszenie: materiały do pobrania, materiały dla katechetów

irak-2016

Print Friendly, PDF & Email