„Reszta większa od całości” – spotkanie z o. Wacławem Oszajcą na KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie autorskie z poetą o. Wacławem Oszajcą SJ, które odbędzie się w poniedziałek 14 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w gmachu głównym KUL (sala 208).

Wieczór z poezją o. Oszajcy zainauguruje „KULowskie spotkania literackie” – otwarte, cykliczne spotkania z literatami.

Wacław Oszajca – jezuita, teolog, poeta, publicysta, dziennikarz, wykładowca. Pochodzi z Lubelszczyzny. W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Teologii KUL oraz przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później miał swój poetycki debiut w miesięczniku ?Msza Święta”. W 1979 r., w serii „Lubelskie Prezentacje Poetyckie”, wydał swój pierwszy tomik wierszy pt. „Zamysł”. W latach osiemdziesiątych kierował Lubelskim Komitetem Pomocy Internowanym i Represjonowanym. W 1987 r. wstąpił do zakonu jezuitów.

Opublikował ponad 20 książek poetyckich i eseistycznych przekładanych na niemiecki, włoski, rosyjski, ukraiński i węgierski, m.in. „Z głębi cienia”, „Listy ze strajku”, „Przy świecy i ogarku. Rozmowy, eseje, szkice” czy „Zebrane po drodze”. Jest autorem licznych programów radiowych i telewizyjnych, swoje teksty publikuje m.in. w „Akcencie”, „Ethosie”, „Literaturze”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jest laureatem wielu nagród poetyckich. W 2011 r. „za wybitne zasługi w działalności na rzecz niezależnego dziennikarstwa i przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy społecznej” został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

kul_w_oszajca_baner

Print Friendly, PDF & Email