Marsz dla Życia i Rodziny: Lublin – Chełm – Puławy – 10.06.2018

W niedzielę 10 czerwca 2018 r. ulicami Lublina, Chełma i Puław przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. W tym roku odbywać się one będą pod hasłem: „Dziękuję, że żyję”.

Centrum Jana Pawła II w Lublinie, które we współpracy z Funduszem Obrony Życia Archidiecezji Lubelskiej organizuje tegoroczny Marsz w archidiecezji, zaprasza do wspólnego wyrażenia Bogu wdzięczności za dar życia, a zarazem zamanifestowania poszanowania dla wartości ludzkiego życia i roli rodziny.

W 2018 r. ogólnopolskie hasło przewodnie Marszów brzmi: „Polska rodziną silna!”. Podkreśla ono zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości Ojczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury, edukacji, mediów i Kościoła.

Wychodząc w tym roku na ulice polskich miast uczestnicy Marszu pragną:

  • wyrazić wdzięczność Bogu za wolność i niepodległość, za każde ludzkie życie i każdą rodzinę;
  • dziękować naszym przodkom za przechowanie dziedzictwa wiary i wszystkiego co stanowi o naszej tożsamości;
  • wobec władz publicznych wyrazić oczekiwanie budowania przyszłości Polski na wartościach przechowywanych i chronionych przez poprzednie pokolenia Polaków: wiary, szacunku dla życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju, małżeństwa kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa oraz wychowania;
  • wezwać władze publiczne do uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości poprzez zagwarantowanie każdemu Polakowi, również nienarodzonemu jego podstawowego prawa, czyli prawa do życia, a także wypowiedzenia przez Polskę tzw. Konwencji Stambulskiej, uderzającej w rodzinę.

Tegoroczny Marsz w archidiecezji lubelskiej poprzedza akcja Selfie dla życia. Każde zdjęcie, które zostanie wykonane i opublikowane bądź przesłane mailem, zasili 1 złotówką specjalnie stworzony fundusz „Dobrze, że żyjesz!”, a jednocześnie będzie współtworzyło wyjątkową mozaikę w kształcie serca, która zostanie ułożona 10 czerwca na Placu Zamkowym w Lublinie [więcej: Zanim wyruszą marsze – Selfie dla życia].

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

LUBLIN – 10/06/2018

15.00 – Msza św. w kościele akademickim KUL
16.00 – Rozpoczęcie Marszu
17.00 – Zakończenie Marszy na Placu Zamkowym
17.15 – Piknik rodzinny z koncertem Majki Jeżowskiej i podsumowanie akcji „Selfie dla życia”

CHEŁM – 10/06/2018

12.00 – Msza św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Chełmie (ul. Szymanowskiego 19)
13.00 – Rozpoczęcie Marszu (trasa: ul. Wieniawskiego, Lwowska, plac Łuczkowskiego, Lubelska)
13.40 – Zakończenie Marszu przy Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie (ul. Lubelska 2)
14.00 – Piknik rodzinny z koncertem Arki Noego; Marszowi towarzyszy orkiestra dęta

PUŁAWY – 10/06/2018

18.00 – Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej
19.00 – Rozpoczęcie Marszu
19.45 – Zakończenie Marszu przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP
20.00 – Koncert Majki Jeżowskiej

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie. Dotychczas organizacji Marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa. Historia lubelskich Marszy dla życia sięga 2003 r. Ich inicjatorami są o. Andrzej Derdziuk OFMCap i ks. Mieczysław Puzewicz. Organizacją tegorocznego Marszu w archidiecezji zajmuje się Centrum Jana Pawła II w Lublinie we współpracy z Funduszem Obrony Życia.

W 2012 roku organizatorzy Marszów dla Życia i Rodziny z kilkudziesięciu miast przyjęli deklarację, która określa fundamenty i cel współpracy podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju Ruchu Marszowego w Polsce:

DEKLARACJA NA RZECZ ŻYCIA I RODZINY

Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.

Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane.

Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny.

Koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny: www.marsz.org

Print Friendly, PDF & Email