Konferencja prasowa podsumowująca wizytę biskupów polskich w Ukrainie

W dniach 17-20 maja 2022 r. z wizytą solidarności przebywali w Ukrainie: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik. W sobotę 21 maja br., w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej, odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wizytę biskupów polskich w Ukrainie.

Celem wizyty było pokazanie, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce solidaryzuje się z losem tych Kościołów, które znajdują się na Ukrainie, a także zwrócenie uwagi na potrzebę modlitwy za tych, którzy zostali pomordowani

abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

We Lwowie polscy biskupi spotkali się z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim. W Kijowie biskupi spotkali się m.in. z abp. Światosławem Szewczukiem, metropolitą kijowskim, i z metropolitą Epifaniuszem, prymasem Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Biskupi odwiedzili również Irpin i Buczę, aby modlić się za pomordowanych Ukraińców. Biskupi spotkali się także z abp. Paulem Gallagherem, sekretarzem do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

„Trzeba solidaryzować się z tymi Kościołami i z tym narodem, który został tak boleśnie uderzony” – podkreślił przewodniczący Episkopatu. „Gdy trwa wojna, to trzeba stanąć po stronie słabszego, będąc świadomi tego, że w samą wojnę zaangażowane są liczne wojska” – dodał.

„Ukraińcy pokazują, że w świecie bez wartości istnieje coś, co ma wartość, za co powinno się oddać życie. To jest kraj, który jest gotów umrzeć za wolność” – zaznaczył abp Gądecki. „To nie jest tylko sprawa Ukrainy, ale Polski i całej Europy. Bo od wygranej lub przegranej Ukrainy, zależy także nasz los” – podkreślił.

„W Ukrainie spotkaliśmy patrymonium świata” – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. „Bucza i Irpin to miejsca męczeństwa. W milczeniu modliliśmy się w obliczu dramatu i cierpienia tych ludzi, który wypisany jest na ich twarzach i w ich sercach. Ale widzieliśmy też dramat zniszczeń. Rozmiar tragedii, który widzieliśmy, to dramat wypędzonych ludzi i zniszczonych domów w sposób barbarzyński” – stwierdził Prymas Polski.

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, przypomniał, że biskupi odwiedzili dwa miasta, Lwów i Kijów, oraz trzy Kościoły: Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Greckokatolicki, oraz Kościół Prawosławny Ukrainy. „To były bardzo cenne spotkania. Od wszystkich osób, z którymi się spotykaliśmy, słyszeliśmy słowa wdzięczności. Widzieliśmy wszyscy, jak bardzo oni cenią sobie naszą obecność. Ktoś powiedział, że obecność to pierwsze imię miłości. Sami doświadczyliśmy, jak ważne jest bycie przy ludziach, którzy cierpią, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie” – zaznaczył abp Budzik.

Metropolita lubelski dodał, że Ukraińcy bardzo dziękowali za pomoc, jaka przybywa w darach do Ukrainy, a także za gościnność Polaków wobec żon i dzieci walczących Ukraińców. „To dla nas zachęta, abyśmy dalej trwali w gotowości pomagania Ukraińcom zarówno w Ukrainie jak i tutaj w Polsce” – podkreślił.

źródło/foto: BP KEP – episkopat.pl

Print Friendly, PDF & Email