Wręczenia nagród laureatom konkursu „Fratelli Tutti – Braterstwo Misyjne” 2022

W Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie, 18 maja 2022 r., odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom 21. edycji konkursu „FRATELLI TUTTI – BRATERSTWO MISYJNE” – „Mój szkolny kolega z misji”. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z Lublina oraz Urzędowa. W konkursie wzięło udział blisko 4 tysiące uczestników, reprezentujących 400 szkół z całej Polski.

Zadaniem uczniów było napisać pracę literacką lub plastyczną prezentującą sylwetkę misjonarki, misjonarzy oraz realia pracy misyjnej lub plastyczną nawiązującą do pracy misjonarzy lub form zaangażowania misyjnego dzieci i młodzieży.

W świecie współczesnym obserwujemy zamęt, skłonności do podziałów, zamykania się jednych na drugich. Pandemia koronawirusa ujawniła wielkie pokłady solidarności i bezinteresownej pomocy ale również pokłady egoizmu, podziały między mieszkańcami krajów bogatych i ubogich. W trudnej sytuacji ekonomicznej i kulturowej, papież Franciszek wzywa do odkrycia na nowo braterstwa chrześcijańskiego i jedności rodzaju ludzkiego. Wszyscy jesteśmy braćmi, gdyż wszyscy mamy jednego Ojca w niebie. Wszyscy jesteśmy jednakowo przez Niego kochani.

Konkurs dla uczniów odbywał się w następujących kategoriach:

a) literacka – (praca w dowolnej formie literackiej, np. wiersz, esej, opowiadanie, list, artykuł prasowy lub wywiad) prezentująca misjonarki i misjonarzy, realia pracy misyjnej, małych bohaterów z krajów misyjnych lub dorosłych i uczniów angażujących się w misyjne dzieło Kościoła w Polsce.

b) plastyczna – rysunek, grafika  lub obraz nie przekraczający formatu A3 (29,7×42 cm) – temat prac plastycznych nawiązuje do pracy misjonarzy lub form zaangażowania misyjnego dzieci i młodzieży.

c) muzyczna – utwór muzyczno-wokalny nagrany w formie dźwiękowej lub wizyjnej o tematyce misyjnej.

d) charytatywna –  Środki zebrane przez uczestników Konkursu w ramach kategorii charytatywnej zostaną przeznaczone na budowę dwóch sal lekcyjnych w szkole podstawowej w Figuil w Kamerunie, prowadzonej przez ojców Oblatów Maryi  Niepokalanej.

Z Archidiecezji Lubelskiej zostały nagrodzone następujące osoby:

Kategoria literacka

Kategoria klasy I-III

Miejsce 1.
• Hania Wereska, Szkoła Podstawowa nr 22 w Lublinie Lublinie – opiekun/katecheta p. Elżbieta Czarnota

Miejsce 3.
• Rita Borkowska, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie – opiekun/katecheta s. Urszula Kupczyk OSU

Kategoria plastyczna

Wyróżnienie:
• Antonina Kęcik, Szkoła Podstawowa nr 22 w Lublinie – opiekun/katecheta p. Elżbieta Czarnota

Wyróżnienie:
• Alicja Boryga, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w  Urzędowie. Szkoła Podstawowa -opiekun/katecheta p. Andrzej Słowik

Kategoria charytatywna

Kategoria klasy VII-VIII

Miejsce 2.
• Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie. Szkoła Podstawowa
– opiekun/katecheta p. Andrzej Słowik

Gratulujemy dzieciom, młodzieży i ich opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów w zaangażowaniu na rzecz drugiego człowieka z krajów misyjnych.

Print Friendly, PDF & Email