Doroczny odpust u św. Anny w Lubartowie

W dniach 25-26 lipca 2017 r. miały miejsce główne uroczystości patronalne w parafii pw. św. Anny w Lubartowie. W wigilię uroczystości odpustowej bp Mieczysław Cisło sprawował Mszę św. i poprowadził procesję różańcową z wizerunkiem św. Anny po ulicach miasta, a 26 lipca przewodniczył Sumie odpustowej.

Do św. Anny pielgrzymowali między innymi księża, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich, wśród których znajduje się też proboszcz lubartowskiego sanktuarium, ks. Andrzej Juźko.

Ks. Andrzej Juźko: Mieszkańcy Lubartowa i okolic czczą św. Annę jako patronkę rodzin od 1738 r., czyli od czasu konsekracji kościoła. Nasze pokolenie kontynuuje tę tradycję, a do babci Pana Jezusa przychodzi coraz więcej osób. W każdy czwartek o godz. 10.00 w bazylice sprawowane są Msze św. przez wstawiennictwo głównej patronki, a wiele próśb składanych przez wiernych dotyczy troski o rodzinę. Coraz częściej pojawiają się intencje zamawiane przez babcie, nie tylko z miasta czy okolicy, ale z różnych stron Polski. Nie ma tygodnia, by do naszego sanktuarium nie przyjeżdżali pielgrzymi czy to z sąsiednich dekanatów, czy z diecezji siedleckiej, a nawet z bardziej odległych stron. Ciągła obecność pielgrzymów świadczy o żywotności kultu w naszym sanktuarium.

W uroczystości odpustowe wpisany zostały także jubileusz 10-lecie istnienia Hospicjum św. Anny w Lubartowie, które w tym czasie otoczyło swoją opieką ponad 2800 chorych w okresie terminalnym choroby i ich rodzin.

W 70. rocznicę przybycia do Lubartowa ks. infułata Walentego Ligaja, proboszcza parafii pw. św. Anny w latach 1947-76, poświęcona została tablica nagrobna upamiętniająca osobę tego zasłużonego kapłana więzionego podczas okupacji, a następnie prześladowanego przez władze komunistyczne, skromnego i gorliwego duszpasterza lubartowskiej wspólnoty parafialnej.

 

Print Friendly, PDF & Email