30. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Lublinie – 9.06.2017

W dniu 9 czerwca 2017 r. (wtorek) przypada trzydziesta rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Papież przybył do Lublina w ramach III. swojej pielgrzymki do Polski.

III Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny, trwająca od 8 do 14 czerwca 1987 r., związana była z II Krajowym Kongresem Eucharystycznym w Polsce. Trasa papieskiego pielgrzymowania rozpoczęła się od przylotu do Warszawie 8 czerwca i rozpoczęcia Kongresu i wiodła przez Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź, aż po uroczystości zakończenia Kongresu Eucharystycznego w Warszawie i odlot 14 czerwca z lotniska Okęcie.

W wtorek 9 czerwca 1987 roku o godz. 9.15 nad zachmurzonym Lublinem w kierunku Majdanka przeleciały helikoptery z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i towarzyszącymi mu osobami na pokładzie. Przy dźwięku dzwonów kościelnych, które na powitanie papieża przez 15 minut biły w całej diecezji, śmigłowiec z Ojcem Świętym wylądował w pobliżu obozy koncentracyjnego na Majdaku. Po powitaniu i modlitwie za ofiary obozu przy Pomniku-Mauzoleum,  odbyło się spotkanie Papieża z byłymi więźniami obozu. Następnie Ojciec Święty udał się do lubelskiej katedry, gdzie modlił się przed Najświętszym Sakramentem i obrazem Matki Bożej Płaczącej. W auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego spotkał się z przedstawicielami wyższych uczelni z całego kraju, a na uniwersyteckim dziedzińcu przewodniczył Liturgii Słowa z udziałem lubelskiego środowiska akademickiego.

Centralnym wydarzeniem wizyty w Lublinie była Msza św. na lubelskich Czubach przy wznoszonym tu kościele pw. Świętej Rodziny. Tematem lubelskiego etapu papieskiego pielgrzymowania był sakrament kapłaństwa. Podczas Eucharystii Papież udzielił wówczas święceń kapłańskich 50 diakonom z całej Polski.

W trzydziestą rocznicę tamtego wydarzenia zgromadzimy się na tym samym miejscu w dniu 9 czerwca br., w piątek, o godz. 18.00, aby dokonać uroczystego poświęcenia kościoła Świętej Rodziny, będącego pamiątką obecności świętego Papieża w stolicy naszej archidiecezji. Będziemy dziękować za Jego nauczanie i przykład, pozostające niewyczerpanym źródłem inspiracji dla naszej wiary i miłości, dla świadectwa życia chrześcijańskiego i radosnego głoszenia Ewangelii. Serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich z Lublina i z archidiecezji do udziału w tych uroczystościach. Niech nie zabraknie młodych, zwłaszcza tych, którzy w tym roku przyjmują sakrament bierzmowania. Na uroczystość zaprosiliśmy także księży biskupów z sąsiednich diecezji.
[ Słowo Metropolity Lubelskiego z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie ]

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
30. ROCZNICY WIZYTY ŚW. JANA PAWŁA II W LUBLINIE

9 czerwiec (piątek) 2017 roku
Kościół pw. Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11)

 

12,00 – Msza Św. dla chorych

17.15 – Nowenna za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II

18.00 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

W czasie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup dokona uroczystego poświęcenia kościoła pw. Świętej Rodziny
Towarzyszyć będzie Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i chór „Familia” Parafii Świętej Rodziny

20.00 – Koncert w Hołdzie Janowi Pawłowi II

Bogusław Morka – tenor
Sylwia Strugińska – sopran
Robert Grudzień – organy, fortepian
chór i orkiestra – pod dyrekcją Roberta Grudnia

 

 

Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie (Czuby – ul. Jana Pawła II 11) zaprasza w dniach 2-9 czerwca 2017 r. do udziału w „Tygodniu z Janem Pawłem II„, poprzedzającym uroczystości 30. rocznicy obecności św. Jana Pawła II w Lublinie i poświęcenia kościoła parafialnego, które będą miały miejsce 9 czerwca 2017 r.

zobacz: PROGRAM TYGODNIA Z JANEM PAWŁEM II

 

 

Print Friendly, PDF & Email