Zaproszenie na rekoronację obrazu Matki Bożej Latyczowskiej – komunikat

Komunikat Metropolity Lubelskiego

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Serdecznie Was zapraszam na rekoronację słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Wizerunek ten został namalowany we Włoszech pod koniec XVI wieku na wzór obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani, czczonego w Bazylice Matki Bożej Większej. Papież Klemens VIII podarował go polskim dominikanom, wysyłając ich z misją duszpasterską na wschodnie tereny Rzeczpospolitej. Na mocy dekretu Piusa VI w dniu 4 października 1778 r. został uroczyście ukoronowany.

Dzieje obrazu, wpisane w burzliwą historię Rzeczpospolitej, sprawiły, że po II wojnie światowej trafił on do Lublina, do kaplicy Sióstr Służek NMP, gdzie był przechowywany i otoczony modlitwą przez niemal 70 lat. Od czterech lat znajduje się w kościele Matki Bożej Różańcowej, który w ubiegłym roku został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej – Patronki Nowej Ewangelizacji. Obraz został gruntownie odrestaurowany w pracowni konserwatorskiej i przywrócony do pierwotnego piękna

Dokładnie w pierwszą rocznicę ogłoszenia sanktuarium i w 240. rocznicę pierwszej koronacji pragniemy nałożyć na głowę Dzieciątka i Maryi nowe korony wykonane przez pracownię Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku. Korony te, dostosowane do odnowionej formy obrazu, zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Franciszka.

Uroczystość rekoronacji będzie miała miejsce w dniu 7 października o godz. 10.30 w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Gorąco zapraszam kapłanów, siostry życia konsekrowanego i wiernych czcicieli Matki Bożej do licznego udziału w tym ważnym dla naszej archidiecezji wydarzeniu. Dla osób chorych i pozostających w domach przewidziana jest transmisja z uroczystości w TVP3 Lublin.

Wszystkich polecam wstawiennictwu Matki Bożej i z serca błogosławię.

Wasz Biskup Stanisław

Lublin, 27 IX 2018 r.


czytaj także:

Uroczystości rekoronacji Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej – 7.10.2018

 

Print Friendly, PDF & Email