Uroczystości rekoronacji Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej – 7.10.2018

W niedzielę, 7 października 2018 r.,  o godz. 10.30, w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie (ul. Bursztynowa 20) odbędą się uroczystości rekoronacji Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji. Korony pobłogosławił papież Franciszek (zobacz), a wykonał je artysta złotnik z kamieni i kruszcu darowanego przez parafian i innych mieszkańców diecezji. Obraz ukoronuje abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Cudowny Wizerunek Matki Bożej Latyczowskiej, publicznie udostępniony 4 października 2014 r., w kościele Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, odbiera cześć jako Obraz Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji. Decyzją Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, z dnia 7 października 2017 r., kościół Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie został ustanowiony Sanktuarium.

Ten XVI wieczny obraz był koronowany złotymi koronami, 4 października 1778 r. na polecenie papieża Piusa VI. W dniu 4 października 2018 r.  przypada 240. rocznica koronacji.

Tajemnicę tego miejsca można spotkać, nie tylko w uroku sanktuarium, ale również w znakach i konkretnych świadectwach zapisanych w kilku zeszytach próśb, podziękowań i łask. Przy tym obrazie miało miejsce wiele znaczących wydarzeń. Współczesne nam dzieje zapisały, że w sąsiedztwie tego obrazu żyli i pracowali wspaniali Polacy: Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński, św. Jan Paweł II, Abp Józef Życiński. Przed obrazem Matki Bożej modlili się biskupi polscy w czasie 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Lublinie.

Uroczystości będą miały miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Różańcowej (7 października) – odpustu parafialnego. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowuje Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses, mający swoja siedzibę przy tutejszej parafii.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3 Lublin.

czytaj także:

Zaproszenie na rekoronację obrazu Matki Bożej Latyczowskiej – Komunikat Metropolity Lubelskiego