XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W drugą niedzielę adwentu, w tym roku przypadającą 10 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy w Kościele w Polsce XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obok modlitwy, w parafiach w całej Polsce w tym dniu prowadzone są również zbiórki na rzecz Kościoła na Wschodzie. Zebrane w ten sposób środki mają wesprzeć zarówno osoby świeckie, jak i duszpasterzy posługujących w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

„Katolicy ze Wschodu są potomkami licznych męczenników, wśród których było wielu naszych krewnych, rodaków. Każdego roku staramy się o nich pamiętać i śpieszymy z pomocą przynajmniej dla kilku setek parafii, wspólnot parafialnych i osób indywidualnych. To właśnie w intencji darczyńców modlimy się również w drugą niedzielę Adwentu” – podkreślił bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

W ubiegłym roku, działający w ramach Konferencji Episkopatu Polski, Zespół Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przekazał na ten cel prawie 2, 3 mln złotych. Przeznaczono je m.in. na pomoc liturgiczną, katechetyczną, medyczną i budowlano-remontową. W tym roku pomoc ma trafić przede wszystkim do domów dziecka i domów opieki dla osób starszych.

Archidiecezja lubelska wspiera także Kościoły lokalne za naszą wschodnia granicą poprzez pracę w tamtejszych wspólnotach parafialnych blisko 20 lubelskich kapłanów, m.in. w Kazachstanie – 2, na Białorusi – 2, na Łotwie – 3, na Ukrainie -12. Bliskość granicy sprawia także, że często wizyty księży (nie tylko lubelskich) pracujących na Wschodzie, w parafiach naszej archidiecezji, stają się również okazją do materialnego wsparcia Kościoła na Wschodzie, poprzez bezpośrednie wspomaganie tamtejszych parafii, instytucji diecezjalnych i osób w nich posługujących.

Z okazji Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie, gościł bp Leon Dubrawski, biskup diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. Przewodnicząc niedzielnej liturgii i modlitwie wspólnoty parafialnej Ksiądz Biskup przybliżył realia i problemy życia wiernych  Kościoła na Ukrainie. Zebrane przy tej okazji ofiary wesprą m.in. utworzenie diecezjalnego seminarium duchownego.


[2016]: Ks. Grzegorz Rapa, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Ługańsku (Ukraina) w lipcu 2014 r. wyjechał z parafii. Z powodu wojny nie mógł powrócić tam do grudnia 2015 r. W rozmowie dzieli się wrażeniami ze spotkań z parafią i parafianami w nowej sytuacji Ukrainy.

Print Friendly, PDF & Email