Uroczystości diecezjalne u Matki Bożej Różańcowej w Lublinie – 7.10.2017

W sobotę 7 października 2017 r., we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Różańcowej, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie (ul. Bursztynowa 20), gdzie od trzech lat czczony jest obraz Matki Bożej Latyczowskiej, będzie miała miejsce uroczystość odpustowa połączona z ogłoszeniem nowego sanktuarium Maryjnego w naszej archidiecezji. Główna Msza św., na którą w sposób szczególny zaproszeni są mieszkańcy Lublina i całej archidiecezji, rozpocznie się o godz. 11.00. Uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Sanktuaria Maryjne są – według słów papieża Franciszka – płaszczem światła, które nas okrywa, kiedy uciekamy się pod opiekę Dziewicy Matki, aby Ją prosić: «Okaż nam Jezusa». Pod Jej płaszczem się nie zagubimy; przez Jej ręce przyjdzie do nas nadzieja i pokój, których tak bardzo potrzebujemy. Podobną rolę pełnią także nasze sanktuaria Maryjne.

Pragnę Was [Umiłowani w Chrystusie Panu!] zaprosić do kościoła Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, gdzie od trzech lat czczony jest obraz Matki Bożej Latyczowskiej, patronki Nowej Ewangelizacji w naszej archidiecezji. W dniu 7 października o godz. 11.00 zgromadzimy się na Eucharystii, podczas której nastąpi ogłoszenie tego kościoła sanktuarium Maryjnym. Uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Zaproszenie Metropolity Lubelskiego na uroczystości Maryjne – 27.08.2017

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

7.00 – Msza św.
8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
9.00 – Msza św.

11.00 – Suma odpustowa i ogłoszenie kościoła Sanktuarium

bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski
abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski
bp Mieczysław Cisło
bp Artur Miziński
bp Józef Wróbel

12.30 – Poczęstunek dla pielgrzymów
14.00 – Różaniec w łączności z uczestnikami modlitwy „Różaniec do granic”
18.00 – Msza św.

Uroczystości poprzedzą rekolekcje różańcowe, które odbędą się w dniach 5-6 października 2017 r. (czwartek-piątek). Msze św. z konferencjami rekolekcyjnymi o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. Rozważania poprowadzi ks. dr. hab. Mirosław Składanowski.

Przed trzema laty, 4 października 2014 r., obraz Matki Bożej Latyczowskiej znalazł swoje nowe miejsce w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Przybył tu – po renowacji – z kaplicy Sióstr Służek NMP w Lublinie przy ul. Wojska Polskiego, z którymi to Siostrami opuścił Kresy Wschodnie w 1945 roku.

Obraz Matki Bożej Latyczowskiej – Królowej Podola i Wołynia – został namalowany około połowy XVI wieku, według wzoru słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej „Salus Populi Romani” z bazyliki Sanata Maria Maggiore w Rzymie. Ofiarowany dominikanom przez papieża Klemensa XVIII przybył wraz z nimi około roku 1606 do Latyczowa. Już tam zasłynął wieloma cudami. Na mocy dekretu papieża Piusa VI, 4 października 1778 r., obraz został uroczyście ukoronowany złotymi koronami. W swojej bogatej historii obraz wędrował do różnych miejsc, aż 4 października 2014 r. został uroczyście przeniesiony do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. W tym miejscu Matka Boża Latyczowska czczona jest jako patronka Nowej Ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej.

Print Friendly, PDF & Email