Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Kaliksta Kłoczki OFMCap

W sobotę, 29 kwietnia 2023 r., w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie (Al. Kraśnicka 76)  zaplanowano uroczystą, pierwszą sesję inaugurująca proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Brata Kaliksta Kłoczki OFMCap w diecezji lubelskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 Eucharystią pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego.

Po Mszy św. (ok. 11.10) w Amfiteatrze po wprowadzeniu dokonanym przez Wicepostulatora sprawy o. prof. Andrzeja Derdziuka, zaprezentowaniu sylwetki duchowej pokornego Stolarza z Poczekajki – brata Kaliksta Kłoczki, nastąpi zasadnicza część uroczystości.  Zostanie odczytana prośba postulatora generalnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów o. Carlo Calloni, który złożył ją na ręce ks. Abp. Stanisława Budzika, biskupa kompetentnego ze względu na miejsce śmierci kandydata na ołtarze; powołanie i zaprzysiężenie diecezjalnego trybunału dochodzenia, przedłożenie wstępnej listy świadków i wyznaczenie terminu kolejnej sesji – sesji roboczej.

Sesja otwarcia dochodzenia odbywa się w sposób uroczysty przy udziale wiernych, zaproszonych gości. Przewodniczy jej biskup diecezjalny, który w ramach swojej jurysdykcji ma wyłączne prawo do prowadzenia dochodzeń na temat życia, cnót lub męczeństwa, ofiarowania życia, i na temat opinii świętości lub męczeństwa, domniemanych cudów i ewentualnie na temat starożytnego kultu sługi Bożego, o którego beatyfikację lub kanonizację się prosi.

zobacz także: Edykt w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego br. Kaliksta Mariana Kłoczki, kapucyna

Print Friendly, PDF & Email