Relikwie drzewa Krzyża Świętego i tablica bł. kard. S. Wyszyńskiego w archikatedrze

We wtorek, 14 września 2021 r. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, o godz. 19.00 abp Józef Michalik – arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej przewodniczył Eucharystii, podczas której archikatedra lubelska otrzymała relikwie drzewa Krzyża Świętego.

Na zakończenie liturgii relikwie ofiarowane przez abpa Michalika zostały umieszczone w kaplicy Krzyża Trybunalskiego, miejscu codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Liturgia rozpoczęła się w kryptach archikatedry, gdzie odsłonięta została tablica poświęcona błogosławionemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, byłemu biskupowi lubelskiemu.

Błogosławiony Stefan kardynał Wyszyński
ur. 3 VIII 1901 zm. 28 V 1981
Biskup Lubelski Wielki Kanclerz KUL 1946-1949
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński i Warszawski 1949-1981
Przeprowadził Kościół i Naród przez noc komunizmu
Mąż Stanu Prymas Tysiąclecia
Służył Bogu przez Maryję

Tablica poświęcona bł. kard. S. Wyszyńskiemu

Autorem projektu relikwiarza i epitafium jest Pan Zbigniew Kotyłło. Relikwiarz wykonał Pan Michał Stołecki.

ZAPIS TRANSMISJI MSZY ŚWIĘTEJ:

Wystawa „Dzieci moje!”

Do archikatedry powróciła także wystawa „Dzieci moje!” poświęcona bp. Stefanowi Wyszyńskiemu, biskupowi lubelskiemu. Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce przed przeszło pięcioma laty w archikatedrze lubelskie, a jej otwarcia dokonał 22 maja 2016 roku abp Stanisław Budzik.