Płomień Pamięci – 27.01.2018

Dzień 27 stycznia został przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Za datę obchodów przyjęto dzień rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, które miało miejsce 27 stycznia 1945 roku.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) – święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego. /Wikipedia/

Fundacja Shalom w XIII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w ramach akcji „Płomień Pamięci„, po raz kolejny zwraca się z apelem o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2018 roku o godz. 18.00, by ten symboliczny płomień stał się wyrazem naszej żywej pamięć o wszystkich ofiarach Zagłady.

TREŚĆ APELU:

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W związku ze zbliżającymi się obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Fundacja Shalom po raz kolejny zwraca się z prośbą, aby w tygodniu poprzedzającym naszą akcję w kościołach został ogłoszony apel o zapalenie świecy w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2018, o godz. 18.00.

Niech jej płomień symbolizuje pamięć o wszystkich ofiarach Zagłady. Jestem głęboko przekonana, że dzięki życzliwości Kościoła Katolickiego nasz apel dotrze nie tylko do mieszkańców wielkich miast, ale również miasteczek i wsi. Akcja „Płomień Pamięci” ma na celu uświadomić zagrożenia związane z nietolerancją religijną i etniczną. Jest ona adresowana do całego społeczeństwa polskiego, do wszystkich tych, którym nieobce są podstawowe prawa człowieka – prawo do życia i wolności, bez względu na różnice rasowe i wyznaniowe.

Oficjalne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie 29 stycznia o godz. 15.00, gdzie jak co roku spotkają się przedstawiciele władz państwowych i organizacji żydowskich w Polsce, a także uczniowie szkół warszawskich oraz wszyscy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady oraz uczczą naszą polsko-żydowską wspólną historię. . „Hine ma tov umanaim, Shevet achim gam yachad” (“Jak dobrze, jak miło, gdy bracia zasiądą w jedności”, Psalm 133).

Print Friendly, PDF & Email