Otwarcie „Domu Przyjaźni” Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Caritas Archidiecezji Lubelskiej odpowiadając na ciągłą potrzebę świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy otworzyła w dniu 9 czerwca 2022 r. kolejną placówkę – Dom Przyjaźni. Poświęcenia budynku pod nową działalność dokonał Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski.

„Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia” (Syr 6, 14-16). Tak właśnie wygląda w ostatnich miesiącach relacja polsko-ukraińska, dlatego też to miejsce nie mogłoby nosić innej nazwy niż Dom Przyjaźni. Cieszę się, że Caritas będzie tu nadal pomagać potrzebującym z Ukrainy.

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Województwa Lubelskiego, które przekazało do naszej dyspozycji budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie – stwierdził ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Nasza siedziba, mimo że nie należy do najmniejszych, nie pozwalała nam prowadzić działań na taką skalę, brakowało nam pomieszczeń. Teraz ten problem znika.

W oficjalnym otwarciu wziął udział Marszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

Caritas już wielokrotnie potwierdziła, że niesie pomoc drugiemu człowiekowi, że wie, jak docierać do osób potrzebujących, dlatego na Zarządzie Województwa Lubelskiego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, by budynek przekazać właśnie tej organizacji. Cieszymy się bardzo, że nadal będzie służył, że także w ten sposób możemy jako Województwo Lubelskie zaangażować się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy.

Zbigniew Wojciechowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

W Domu Przyjaźni uchodźcy będą mogli otrzymać następującą pomoc:

1. pomoc doraźna:

  • posiłki na wynos (w pudełkach),
  • paczki z chemią gospodarczą,
  • produkty dla dzieci (żywność w słoiczkach, pampersy, chusteczki nawilżane, butelki, itp.),
  • pościel,

2. pomoc psychologiczna (świadczona przez wykwalifikowane psycholożki ukraińskiego pochodzenia),
3. pomoc prawnicza (świadczona przez prawnika z Ukrainy),
4. sala zabaw dla dzieci.

Planowane jest tu także uruchomienie kursów języka polskiego.

Dom Przyjaźni będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, a szczegółowe informacje będzie można otrzymać pod nr tel. +48 451 168 798.

Print Friendly, PDF & Email