Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności. 13.12.2019

Jak co roku, Instytut Pamięci Narodowej zachęca do włączenia się do akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności„, która będzie miała miejsce 13 grudnia 2019 r. (piątek). Akcja – podobnie jak w ubiegłych latach – odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

13 grudnia o 19.30, dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 38 lat, w oknach polskich domów zapalmy świece. Internautów zachęcamy do zapalenia wirtualnego Światła Wolności na stronie IPN. W Warszawie na pl. Piłsudskiego ułożymy krzyż ze zniczy, upamiętniający ofiary stanu wojennego.

www.ipn.gov.pl

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, a wzywał do tego również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Wydarzenia przygotowane przez IPN na 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego:

CENTRALA IPN

ODDZIAŁ IPN W LUBLINIE

• 10 grudnia, Lublin – lekcja o stanie wojennym dla młodzieży (siedziba Oddziału IPN w Lublinie)
  • 13 grudnia, Puławy, 9.00 – rekonstrukcja historyczna przed bramą Zakładów Azotowych Puławy S.A – złożenie kwiatów przed pomnikiem
  • 13 grudnia, Lublin, 16.00 – ustawienie zniczy na Placu Litewskim
  • 13 grudnia, Lublin, 16.30 – Koncert Pieśni Niepokornej – młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym (Kościół Pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6)
  • 13 grudnia, Lublin, 18.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego (Kościół Pobrygidkowski). Po Mszy św. przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożenie kwiatów
  • 13 grudnia, Lublin, 19.30 – akcja IPN: Zapal Światło Wolności. Na budynkach w Lublinie, Radomiu i Chełmie zostanie wyświetlona grafika zachęcająca do wzięcia udziału w akcji.
  • 15 grudnia, Tarnogród, 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych i przemarsz do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie
  • 15 grudnia, Tarnogród, 11.00 – Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie – po Mszy św. przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy

Więcej o obchodach rocznicy stanu wojennego: www.ipn.gov.pl