Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie 11.11.2022

W piątek, 11 listopada 2022 r., przeżywać będziemy Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Lublinie uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym.

O godz. 10.00 odprawiona zostanie w Archikatedrze Lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz miasta, szkół, kombatantów i związków zawodowych, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpi przemarsz na Plac Litewski, gdzie odbędą się centralne uroczystości z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz. Następnie nastąpi złożenie wieńców przy tablicach pamiątkowych oraz na mogiłach Legionistów.

Złożona sytuacja międzynarodowa wymaga od nas wyjątkowej sprawności działań, wyobraźni, intuicji politycznej, przewidywania i pilnego wzmacniania elementów państwa, które gruntują nasze bezpieczeństwo […] Jakże aktualne są dziś słowa wypowiedziane przez Władysława Andersa: Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski. Niech te słowa będą motywem wzajemnej życzliwości Polaków względem siebie i motywem naszej codziennej czynnej służby na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju Rzeczypospolitej.

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

czytaj: Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

9.00 – Uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, Rynek 1))
10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny (Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10)
11.30 – Uroczysty apel (Plac Litewski):

 • złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin
 • odegranie i odśpiewanie hymnu narodowego
 • uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
 • wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
 • wręczenie odznaczeń i aktów mianowań na kolejny stopień dla żołnierzy Wojska Polskiego
 • musztra paradna w wykonaniu uczniów klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Lublinie
 • apel pamięci i salwa honorowa
 • salut armatni
 • złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • defilada

13.00 – Spacer Lubelskim Szlakiem Niepodległości prowadzony przez przewodników PTTK (rozpoczęcie przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim)
13.30 – Złożenie kwiatów pod upamiętnieniami:

 • Władysława Cholewę, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
 • Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
 • Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)

14.00 – Złożenie kwiatów na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny przy ul. Białej)
17.00 – Koncert symfoniczny „Salve Polonia” – z muzyką ku Niepodległej (Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5). Projekt zrealizowany i finansowany w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na rok 2022.

Na Placu Litewskim w Lublinie swoje namioty promocyjne wystawią: 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Oddział w Lublinie, Agencja Mienia Wojskowego. Dla wszystkich uczestników uroczystości będzie przygotowana wojskowa grochówka.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

więcej: niepodlegla.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email