Gala Wdzięczności Caritas Archidiecezji Lubelskiej

W sobotę, 8 października 2022 r., odbyła się Gala Wdzięczności Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Spotkanie miało miejsce w auli Domu Nadziei w Lublinie przy siedzibie lubelskiej Caritas.

Całe wydarzenie było okazją do spotkania się z Darczyńcami, Przyjaciółmi i Wolontariuszami, którzy także w obliczu wojny w Ukrainie nie pozostali obojętni i wsparli Caritas w niesieniu pomocy.

W czasie Gali ks. Arcybiskup Stanisław Budzik wręczył trzem osobom odznaczenia archidiecezjalne „Lumen Mundi”. Otrzymali je: Anna Wilczewska, Joanna Koguciuk (nieobecna na Gali ze względów zdrowotnych) oraz ks. Wojciech Stasiewicz.

Wręczone zostały także podziękowania szczególnie zaangażowanym firmom i instytucjom. Wśród nich znaleźli się:

– ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska
– Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
– Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski reprezentowany przez Karola Marcina Hołówkowskiego, dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego UMWL
– Selgros Cash&Carry
– Dealer samochodów marki Citroen – Fix Forum Lider Lublin
– Lubelska Izba Rolnicza
– Britenet
– Perła – Browary Lubelskie
– August Mission
– Protection Civile France
– Brucker Helfen der Ukraine (Furstenfeldbruck)
– Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie
– Parafia w Leszkowicach
– Kevan Ball i Robert Taylor z Anglii.

Jednocześnie mamy świadomość, że nadchodząca zima może (i prawdopodobnie spowoduje) jeszcze większą potrzebę niesienia pomocy – zwłaszcza po stronie ukraińskiej, ale jeśli tam jej będzie zbyt mało także będzie to konieczne ze względu na kolejną falę uchodźców docierającą do Polski, dlatego też zachęcaliśmy i zachęcamy, by na miarę możliwości nadal przekazywać środki finansowe czy też dary rzeczowe (żywność, koce, śpiwory, ciepłe ubrania i buty w nienagannym stanie).

CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJSTATYSTKI DOTYCHCZASOWEJ POMOCY:

Ilość ciężarówek i busów, które wyjechały do Ukrainy: 222 ciężarówki  o szacowanej wartości 17 760 000 zł / 151 busów o wartości ok. 5 285 000 zł co łącznie daje 23 045 000 zł w darach rzeczowych.
Miejsca w Ukrainie do których dotarliśmy: Charków, Lwów, Łuck, Kiwerce, Równe, Czernihów, Krasiłów, Bucza, Worzel, Żytomierz, Winnica, czy Berdyczów.
Ilość osób, które skorzystały z pomocy doraźnej: 15 757 osób (niektóre z tych osób korzystały kilkukrotnie z różnych form pomocy)
Ilość osób, które znalazły schronienie w naszych ośrodkach: 512 osób (obecnie jest to 37 osób)
Kwota zebrana do puszek w parafiach: 1 617 432,32 zł
Kwota zebrana od osób indywidualnych: 800 379,40 zł
Kwota zebrana od firm i z projektów: 7 677 217,00 zł
ŁĄCZNIE: 10 095 028,72 zł

Kwota zebrana od darczyńców / partnerów zagranicznych: Dolary: 284 809,06 | Euro: 426 832,18 Euro

Pieniądze te przeznaczyliśmy na:

Żywność – 5 047 515,36 zł
Paliwo do ciężarówek – ok. 777 000 zł
Wynagrodzenia dla osób zatrudnionych stricte do pracy przy wojnie – ok. 630 000 zł
Zakwaterowanie w ośrodkach – 4 567 040 zł

Po oficjalnej części spotkania odbył się koncert Olgi Szomańskiej oraz bankiet.

źródło/więcej: https://lublin.caritas.pl/gala-wdziecznosci-caritas-al/