„Dzieci moje!” – wystawa poświęcona bp. Stefanowi Wyszyńskiemu

Dzieci moje!” – pod takim tytułem oglądać można w Lublinie wystawę poświęconą bp. Stefanowi Wyszyńskiemu, w latach 1946-1949 ordynariuszowi lubelskiemu. Od 5 grudnia 2019 r. oglądać ją można będzie w lubelskim Ratuszu przy pl. Władysława Łokietka.

Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce 5 grudnia (czwartek) o godz. 12.00 w sali im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ratuszu Lubelskim.

Trwając w oczekiwaniu na zapowiedzianą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Nasza Tradycja przygotowała kolejne odsłony ekspozycji prezentującej blisko trzyletni okres, gdy późniejszy Prymas Tysiąclecia, jako ósmy w dziejach diecezji lubelskiej, był jej biskupem ordynariuszem. Fakt ten jest niestety stale mało znany, a bardzo istotny nie tylko dla dziejów Lubelszczyzny, ale także całej Polski.

Piotr Krzysztof Kuty, prezes Fundacji Nasza Tradycja i autor wystawy.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce przed trzema laty w Archikatedrze Lubelskiej. Jej otwarcia dokonał 22 maja 2016 roku abp Stanisław Budzik. Powiększona i zmodyfikowana wystawa prezentowana była w październiku 2019 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przy pl. Teatralnym. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje abp Stanisław Budzik metropolita lubelski.

Tytuł wystawy przywołuje słowa jakimi 26 maja 1946 r., zwracając się do swoich diecezjan, rozpoczął pierwsze publiczne wystąpienie najmłodszy wówczas polski biskup.

…wiele osób zwracało się [do ks. Wyszyńskiego] po prostu „Ojcze”, podkreślając, iż „duchowe ojcostwo Księdza Prymasa polegało przede wszystkim na obecności, towarzyszeniu, trosce i wspieraniu powierzonych mu ludzi w realizacji powołania otrzymanego od Boga do pełni życia w świętości. Sam przeszedł tę drogę stając się kandydatem na ołtarze, takiej drogi uczył nas wszystkich. Dobrym Ojcem był również dla diecezji lubelskiej.

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski – wstęp do wystawy

Konsultantem historycznym wystawy jest, zmarły w bieżącym roku nestor Episkopatu Polski abp prof. Bolesław Pylak Arcybiskup Senior Archidiecezji Lubelskiej, który jako młody kleryk był uczestnikiem wydarzeń sprzed 70. lat. Autorem koncepcji wystawy jest Leon M. Budrys, zaś wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów dokonał Piotr Krzysztof Kuty.

Na czterdziestu tablicach prezentowane są – mało znane i nierzadko nigdy wcześniej nie publikowane – fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych.

Zgromadzone dokumenty i fotografie obrazują wydarzenia z wiosny 1946 r., związane z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego, wspominając także o wybranych przejawach jego późniejszej posługi biskupiej w Lublinie. Motyw przewodni wystawy stanowią fragmenty pierwszych wystąpień bp. Stefana Wyszyńskiego: listu pasterskiego na dzień konsekracji, listu pasterskiego na dzień ingresu oraz przemówienia ingresowego.

Za opis służą fragmenty wywiadu, jaki Piotr K. Kuty przeprowadził w 2016 roku z abp. prof. Bolesławem Pylakiem oraz fragmenty artykułu ks. prof. Piotra Niteckiego pt. „Z Włocławka do Lublina”. Obficie wykorzystane są także fotokopie – dla potrzeb ekspozycji poddane montażowi graficznemu – oryginalnych tekstów z roczników Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich z lat 1946-1949. Integralną częścią wystawy jest „Kronika czynności pasterskich J.E. Ks. Bpa Ordynariusza” dzień po dniu opisująca krótką, ale niezwykle bogatą posługę biskupią w Lublinie przyszłego Prymasa Polski.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce przed trzema laty w Archikatedrze Lubelskiej. Jej otwarcia dokonał 22 maja 2016 roku abp Stanisław Budzik. Otwarcie wystawy poprzedziła wówczas uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego.

W 2017 r. nakładem Fundacji Nasza Tradycja ukazał się pamiętnik tej wystawy – liczący ponad 200 stron album pod takim samym tytułem: „Dzieci moje! Biskup Stefan Wyszyński Ordynariusz Lubelski 1946-1949”. Redaktorem tego wydawnictwa jest Piotr Krzysztof Kuty, zaś wstępem publikację opatrzyli następcy biskupa Wyszyńskiego, abp Bolesław Pylak i abp Stanisław Budzik.

Powiększona i zmodyfikowana wystawa prezentowana była w październiku 2019 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przy pl. Teatralnym. Przez cały listopad oglądać ją będzie można w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera, a w dniach 3-18 grudnia br. w lubelskim Ratuszu przy pl. Władysława Łokietka.

W przestrzeni miejskiej Lublina wystawę zapowiadają i towarzyszą jej ogromne banery, zawieszone na fasadzie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i na portyku Ratusza. Przedstawiają one biskupa Wyszyńskiego na fotografii wykonanej na Jasnej Górze bezpośrednio po konsekracji 12 maja 1946 roku.

Do zorganizowania kolejnej odsłony wystawy poświęconej bp. Wyszyńskiemu przyczyniło się grono Dobrodziejów Naszej Tradycji, wśród nich PGE Dystrybucja S.A. oraz PGE Obrót S.A.

[na podstawie KAI]