Apel Policji: Seniorze bądź czujny i uważny

policja-na_wnuczkaLubelska Policja wciąż odnotowuje szereg oszustw dokonanych na szkodę osób starszych i mieszkających samotnie np. popularną metodą „na wnuczka”. Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” starszych osób.

W ostatnim czasie coraz częściej oszuści wykorzystują metodę ?na policjanta„, podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji informując, iż potrzebują pomocy w rozpracowaniu grupy oszustów. W sytuacjach, gdy otrzymamy telefon od osoby podającej się za policjanta poprośmy o jego stopień, imię i nazwisko, jednostkę oraz numer służbowy. Następnie potwierdźmy jej tożsamość dzwoniąc do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie na numer 997 lub 112.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że funkcjonariusze Policji podczas wykonywanych czynności służbowych nigdy nie poproszą o przekazanie pieniędzy. Żadne czynności służbowe nie dają Policji takich uprawnień. W sytuacji gdy osoba podająca się za Policjanta zażąda od nas pieniędzy trzeba wiedzieć, że mamy do czynienia z oszustem i należy jak najszybciej powiadomić dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie

Mając na uwadze bezpieczeństwo seniorów Komenda Miejska Policji w Lublinie podejmuje szereg przedsięwzięć ukierunkowanych na przeciwdziałanie zdarzeniom kryminogennym z udziałem osób starszych. W związku z powyższym rozprowadzane są na terenie miasta Lublina materiały edukacyjne pt. „Porady dla Seniora”.

Przekazujemy materiały dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, z prośbą o uwrażliwianie osób starszych i samotnych na istniejące zagrożenie i różnorodność stosowanych metod.

do pobrania:

Policja Lublin

PORADNIK BEZPIECZNEGO SENIORA

kilka porad jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:
Nie wpuszczaj do domu nieznajomych osób.
Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego „judasza” i sztywną blokadę drzwi w postaci zapornicy.
ZABEZPIECZ SWOJE MIESZKANIE !!!
Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane w postaci ogłoszeń na tablicy lub informacji ustnej. Nie bój się legitymowania osób przed wpuszczeniem do domu. WYMAGAJ OKAZANIA DOKUMENTÓW!!! 
Nigdy, pod żadnym pozorem, nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje się Tobie, że ktoś próbuje Ciebie oszukać natychmiast powiadom Policję. NIE UFAJ NIEZNAJOMYM!!!
Daj sobie czas do namysłu. Rozmowę z kimś, kto podaje się za  wnuczka czy inną bliską Ci osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”. NIE PODEJMUJ DECYZJI POCHOPNIE !!!
Skorzystaj z pomocy osób bliskich. Po zakończeniu rozmowy należy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej   z rodziną w celu potwierdzenia, że telefonująca osoba jest tą, za którą się podaje. SKORZYSTAJ Z POMOCY OSÓB BLISKICH !!!
Unikaj okazywania zamożności (np. wyglądem, zachowaniem, poprzez rozmowy z innymi). Osoby w otoczeniu nie muszą wiedzieć ile pieniędzy mamy w domu czy na koncie w banku, ile ich zabieramy ze sobą na zakupy, gdzie te pieniądze trzymamy,  a także co jeszcze cennego mamy w domu i nosimy ze sobą. STRZEŻ SWOJEJ PRYWATNOŚCI
Rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty noś przy sobie, nie   w torebce czy saszetce. Przy próbie jej wyrwania łatwiej będzie nam ją oddać sprawcy, unikając w ten sposób fizycznego starcia. Jeśli cenne przedmioty schowamy głęboko, w wewnętrznych częściach ubrania, trudniej będzie ukraść je kieszonkowcom. CENNE PRZEDMIOTY CHOWAJ W WEWNĘTRZNYCH CZĘŚCIACH UBRANIA
Korzystając z telefonu na ulicy obserwuj otoczenie i ustawiaj się tak, aby nikt nie mógł zajść z tyłu. Chowając telefon, rób to   w miarę dyskretnie. BĄDŹ OSTROŻNY – ZŁODZIEJ CIĘ OBSERWUJE
Unikaj zawierania na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj tak poznanym osobom na odprowadzanie do domu. Równie ostrożnie korzystaj z ich ofert podwiezienia do domu samochodem. NIEZNAJOMYM NIE UJAWNIAJ MIEJSCA ZAMIESZKANIA!
W trakcie podróży unikaj spania (poza przedziałami sypialnymi), zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. Jeśli jesteś    w grupie przynajmniej jedna osoba musi czuwać. BĄDŹ CZUJNY!
Korzystając z bankomatu wprowadzaj kod PIN i odbieraj gotówkę dyskretnie, tak by nie mogły tego dostrzec osoby obce stojące w pobliżu. Podobnie postępuj przy płaceniu kartą   w kasach. Kodu PIN nie trzymaj wraz z kartą (na karteczkach)   w portfelu. ZACHOWAJ
DYSKRECJĘ!
Płacąc za zakupy unikaj okazywania całej zawartości portfela. Wykorzystaj wcześniej odliczoną gotówką. Płacąc kartą płatniczą pamiętaj o dyskretnym wprowadzaniu kodu PIN tak, aby inni nie mogli go zauważyć. Dyskretnie chowaj portmonetkę, portfel czy kartę płatniczą, robiąc to ostentacyjnie wskazujesz kieszonkowcom miejsce ich przechowywania. BĄDŹ UWAŻNY
I OSTROŻNY!
Powiadom Policję. Jeżeli będziesz miał  wrażenie, że ktoś próbuje Ciebie oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997, albo z komórki na  112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

POWIADOM POLICJĘ
telefon alarmowy:
 997 lub 112

źródło: Komenda Miejska Policji w Lublinie

Statystyki są niepokojące. W 2013 roku doszło do 1264 oszustw przeprowadzonych tą metodą a łączne straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły przeszło 11 mln złotych.

Tylko w I półroczu 2014 roku odnotowano 762 przestępstwa metodą ?na wnuczka? a łączne straty poniesione przez poszkodowanych sięgają 6 mln złotych. Nie jest to pełen obraz problemu. Część pokrzywdzonych wstydzi się bowiem przyznać do tego, że padła ofiarą oszustów i nie zgłosiła przestępstwa.

Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne. [za: www.policja.pl]

Przypominamy styczniową rozmowę st. sierż. Kamila Gołębiowskiego i ks. Bogdana Zagórskiego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie dotyczącej wyłudzeń.

Print Friendly, PDF & Email