43. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

W sobotę, 14 sierpnia 2021 r., 43. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Janą Górę dotarła do celu. Z opóźnieniem, bo dopiero po godz. 12.00, ale szczęśliwie ostatnia zmiana tegorocznej sztafety lubelskich pielgrzymów, niosąc intencje wszystkich, dotarła na jasnogórskie błonia. Na Jasnogórskich Wałach, powitał pielgrzymów abp Stanisław Budzik, który towarzyszył także pątnikom na ostatnim odcinku (Alei Najświętszej Maryi Panny) oraz przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.

Podobnie jak rok temu, lubelska pielgrzymka miała formę modlitewnej sztafet. Każdego dnia dojeżdżały kolejne grupy pielgrzymów. Łącznie w tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło ok. 2 tysięcy osób czyli prawie dwa raz więcej niż przed rokiem.

Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszyło hasło „Eucharystia – prawdziwe życie„, a konferencje w tym roku przygotował ks. Paweł Wróbel salwatorianin. Pielgrzymi odkrywali na nowo znaczenie i głębię Mszy św. , która stanowić powinna centrum życia duchowego i modlitwy. Rozważania dostępne są na naszej pielgrzymkowej stronie http://pielgrzymka.lublin.pl/ i fb

– To i tak dwa razy więcej niż rok temu – mówi główny przewodnik ks. Mirosław Ładniak i podkreśla, ze w pielgrzymowaniu jedno się nie zmienia; zaangażowanie, odkrywanie siebie nawzajem, bo pielgrzymka to rekolekcje. Także przedstawiciele Lubelszczyzny realizowali w drodze program roku duszpasterskiego w Polsce, odkrywali znaczenie i głębię Mszy św. , że centrum życia duchowego i modlitewnego powinna być Eucharystia.
Ks. Ładniak z własnego doświadczenia wskazał na konkretny wymiar pielgrzymowania na Jasną Górę, a jest nim większa świadomość i zaangażowanie świeckich w życiu Kościoła, tworzenie wspólnoty.

Msza św. na Wałach Jasnogórskich zakończyła lubelską pieszą pielgrzymkę. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię do uczestniczących w niej grup pielgrzymów skierował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, od 5 do 14 sierpnia 2021 r., na Jasną Górę przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 39 tys. pątników.

Najliczniejsze dotąd piesze pielgrzymki to:

310. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 3 tys. 500 osób
43. Radomska Pielgrzymka Piesza – 3 tys. 297 osób
41. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 3 tys. osób
44. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza – 2 tys. 700 osób
41. Podlaska Pielgrzymka Piesza – 2 tys. 50 osób
43. Piesza Pielgrzymka Lubelska – 2 tys. osób

więcej:

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-15061
http://pielgrzymka.lublin.pl/2021/08/14/u-celu/
http://pielgrzymka.lublin.pl/2021/08/14/uczyncie-wszystko-co-mowi-syn/

Print Friendly, PDF & Email