40. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

W piątek, 28 maja 2021 r, z w dniu 40. rocznicy śmierci Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem byłego biskupa lubelskiego (1946-1948) na dziedzińcu lubelskiej kurii. Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie.

W uroczystości wzięli udział wojewoda lubelski Lech Sprawka, arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, przedstawiciel ministra edukacji i nauki prof. Mieczysław Ryba, a także przedstawiciele instytucji państwowych, społecznych, akademickich. Honorową wartę przy pomniku objęli harcerze z lubelskiego Hufca ZHP.

To wielki zaszczyt i honor, że Opatrzność obdarowała Lubelszczyznę aktywnością kard. Stefana Wyszyńskiego – w różnych okresach jego życia aktywnością duszpasterską, bo i z okresu studiów i okresu II wojny światowej, kiedy ukrywał się na terenie Lubelszczyzny oraz jako biskupa lubelskiego, Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Niewiele miast w Polsce może szczycić się, tym, że tak blisko były związane z tą postacią wielkiego Polaka.

Lech Sprawka, wojewoda lubelski

„Prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa – pokreślono podczas uroczystości – Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”.

Służył Polsce i występował w Jej imieniu, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kardynał Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności.”

Kardynał Stefan Wyszyński w sumie był na ziemi lubelskiej 9 lat… Najpierw jako student… potem w czasie wojny ukrywał się w różnych miejscach w naszej diecezji…, a potem był prawie 3 lata biskupem lubelskim… Był człowiekiem ogromnie dla nas ważnym, ale i Lublin był dla niego ważny, bo tutaj, jak sam pisał, przygotowywał się do pracy biskupa, do tych wielkich zadań jakie go potem czekały… Dzisiaj obchodzimy 40 rocznicę jego odejścia. Pamiętamy jak po zamachu na Jana Pawła II i w obliczu ciężkiej choroby Prymasa czuliśmy, że możemy stracić dwie najważniejsze postacie w Kościele w Polsce…

abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski

W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

26 maja 2021 r. przypadała 75. rocznica ingresu biskupa Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej i objęcia diecezji lubelskiej (którą kierował w latach 1946-1948), a dwa tygodnie wcześniej rocznica święceń biskupich, które ks. Stefan Wyszyński przyjął przed 75-laty, w niedzielę 12 maja 1946 r., na Jasnej Górze. Uroczystość beatyfikacyjna planowana jest we wrześniu 2021 r.

zobacz także: 70. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej
Radio Lublin: 23.05.2021 Magda Grydniewska „Prymas Tysiąclecia”

więcej: www.lublin.uw.gov.pl
Gość Lubelski: 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego

Print Friendly, PDF & Email