100-lecie Sióstr Benedyktynek Misjonarek – Jubileusz w Puławach 26.11.2017

W niedzielę 26 listopada 2017 r. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach (ul. Kowalskiego) będą miały miejsce puławskie obchody 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Centralnym punktem obchodów będzie Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa Lubelskiego Stanisława Budzika oraz koncert uwielbienia Chrystusa Króla w wykonaniu Scholi Zakonnej Benedicamus Domino.

PROGRAM:

12.15Wprowadzenie w uroczystość jubileuszową

12.30Msza św. pod przewodnictwem JE Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika

15.45Christus Vincit Regnat Imperat – koncert uwielbienia Chrystusa Króla w wykonaniu Scholi Zakonnej Benedicamus Domino

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek (OSD) powstało na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, w Białej Cerkwi koło Kijowa, 24 czerwca 1917 roku. Tego dnia odbyła się uroczystość obłóczyn pierwszych siedmiu kandydatek. Założycielką zgromadzenia jest matka Jadwiga Józefa Kulesza, która otrzymawszy w Rzymie od bł. Kolumby Gabriel, założycielki Benedyktynek Miłości, misję założenia filii włoskiego zgromadzenia przybyła na Podole. W Białej Cerkwi rozpoczęła współpracę z Jadwigą Aleksandrowicz, twórczynią ochronki dla dziewczynek, która potrzebowała pomocy w prowadzeniu tego dzieła. W maju 1917 r. s. Jadwiga razem z Jadwigą Aleksandrowicz w Żytomierzu uzyskały od biskupa Ignacego Dub-Dubowskiego ustną zgodę na założenie domu zakonnego.

Po wojnie polsko-radzieckiej w 1920 r. część sióstr wraz z założycielką opuściła Białą Cerkiew i przybyła na Wołyń. Siostry podjęły tam katechizację i pracę wśród młodzieży żeńskiej. W Łucku i Kowlu stworzyły dwa duże sierocińce, w których wprowadzono nowoczesny, rodzinkowy system wychowawczy.

Po II wojnie światowej siostry musiały przenieść się wraz z dziećmi na obecne tereny Polski. Zgromadzenie szybko zorganizowało domy dziecka w Puławach, Kwidzyniu, Ełku i Zagórowie. W latach 60. jednak władze komunistyczne zlikwidowały je lub przekształciły w domy opieki dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Zgromadzenie odczytało to jako znak czasu, rozwijając stopniowo nowe formy pracy wychowawczej.

Duchowość wspólnoty Sióstr Benedyktynek osadzona jest na Regule św. Benedykta, a fundament życia zakonnego stanowią modlitwa i praca. Od początku pielęgnowany jest także kult Najświętszego Serca Jezusowego.

Główne kierunki posługi sióstr skupiają się na dzieciach pozbawionych opieki. Zgromadzenie prowadzi ośrodki dla dzieci upośledzonych umysłowo, szkoły specjalne, domy dziecka oraz przedszkola. Siostry podejmują dziś również opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku, a także posługę w parafiach.

Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek znajduje się w Otwocku. W Polsce funkcjonują także domy w Biłgoraju, Borkowicach, Chełmie, Ełku, Gdańsku, Grajewie, Koninie, Końskowoli, Kwidzynie, Lublinie, Łomży, Miechowie, Olsztynie, Puławach, Trąbkach, Zielonej Górze. Zgromadzenie również jest obecne w innych krajach, prowadząc swoje domy w Brazylii, Ekwadorze, USA i na Ukrainie.

Print Friendly, PDF & Email