Kościół pw. św. Eliasza Proroka (OO. Karmelici)

Strona WWW: http://www.lublin.karmelici.pl
Wezwanie:św. Eliasza Proroka
Liczba wiernych:
Erygowana:
Odpust:16 lipca - MB Z Góry Karmel
Msze święte:Niedziele: 7:00, 9:30, 12:00, 16:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00 (IV-IX) i 17.00 (X-III)
Kancelaria:
Adres:ul. Biernackiego 9A
Telefon:81 747 12 04
Księża :Skrzyniarz Jerzy
Historia parafii:Obecny kościół i klasztor są fundacji Jerzego Mniszka (1680). Świątynia w stylu barokowym, została wybud. w 1680 r. Unosi sie nad nią okrągła kopuła. Kościół posiada 2 wieże, jedną w środku świątyni, a drugą mniejszą po jej prawej stronie. W ciągu wieków uległ on znacznemu zniszczeniu ( w XIX w. po powstaniu był zamieniony na skład siana). Po II wojnie światowej poważny remont przeprowadził ks. Michał Włodarczyk.
Wnętrze k-ła ma kształt rotundy z dwiema małymi nawami. Całość wnętrza jest w stylu barokowym, w prezbiterium drewniany ołtarz rokokowy z XVIII w. W części środkowej ołtarza 2 obrazy na zasuwie: św. Jana Bożego z XVIII w. malowany na desce i św. Wincentego a Paulo (1876 r.) na płótnie. Ponadto w prezbiterium są rokokowo-klasycystyczne stalle (ok. 1800 r.) Świątynia wyposażona jest w 4 boczne ołtarze bez określonego stylu ( pierwotne zaginęły). Po prawej stronie stoi ołtarz z obrazem MB Częstcohowskiej i drugi z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus (1684). Po lewej - ołtarz z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego, drugi - z gipsową figurą MB Niepokalanie Poczętej. W świątyni jest rokokowa ambona z rzeźbami 4 Ewangelistów ( II poł. XVIII w.), nad nią baldachim. Na chórze muzycznym organy z II poł. XVIII w. Do świątyni przylega zakrystia współczesna k-łowi, a w niej 2 komody dębowe z końca XVIII w.
Przy k-le krzyż z napisem: Krzyż Powstańca 1863 r. Dawne zabudowania klasztorne zajmuje szpital.
Kościół:
Miejscowości: