Kościół pw. św. Wojciecha bm (Dom Rekolekcyjny)

Strona WWW: http://www.kosciol.napodwalu.pl/
Wezwanie:św. Wojciecha bm
Liczba wiernych:
Erygowana:
Odpust:
Msze święte:Niedziele: 9.00, 11:30
Dni powszednie: 7:00
Kancelaria:
Adres:ul. Podwale 15
Telefon:81 532 41 38
Księża :Gap Tomasz Paweł
Historia parafii:Kościół przy istniejącym, szpitalu św. Łazarza wybud. w XVII w. Stanisław Garwaski. Na skutek wielkich kosztów wydawanych ze względu na zawilgocenie murów, chorych ze szpitala przeniesiono. Szpital i kościół sprzedano na publicznej licytacji. Później w części mieszkalnej ulokowali się Żydzi a kościół zamieniono na skład żelaza. Dopiero w 1920 r. zabudowania wraz z k-łem stały się własnością diecezji. Do 1937 r. przebywali tu bracia kresowi, mieszkały ( do 1974 r.) również SS. Kanoniczki i w części pomieszczeń prowadziły internat dla dziewcząt ze swojego gimnazjum. W 1974 r. po gruntownym remoncie, urządzono w budynkach mieszkalnych Diecezjalny Dom Rekolekcyjny, a pracują w nim Córki św. Franciszka Serafickiego. Kilka pomieszczeń zajmuje Muzeum Diecezjalne, a w części gmachu mieści się przedszkole.
Pierwotny kościół był drewniany. Obecna świątynia została zbudow. ok. 1630 r. Tworzy ona ze szpitalem zamknięty czworobok. Jest 1-nawowa i zakończona półkolistą abstdą. Sklepienia kolebkowe, budowla należy do grupy k-łów renesansu lubelskiego. Przy k-le jest zakrystia wkomponowana w budynek mieszkalny. Dawne wyposażenie świątyni uległo dewastacji w XIX w. Obecne 3 ołtarze pochodzą z kaplicy zamkowej Św. Trójcy, przeniesione tu w 1954 r. Ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP mal. S. Janowicki, r. 1611, jeden z ołtarzy bocznych mieści obraz św. Antoniego, drugi - ukrzyżowania P. Jezusa. Do zabytków zaliczyć jeszcze należy obrazy św. Wojciecha i Św. Trójcy na chórze kościelnym. Świątynia do 1962 r. była zamknięta dla wiernych, później po przeprowadzeniu remontu - otwarta. W latach 1976-80 była gruntowna renowacja. W 1981 r. poświęcenia nowego wnętrza dokonał ks. kan. S. Rojek. W latach 1089-94 miał miejsce remont generalny całego kompleksu zabudowań.
Kościół:
Miejscowości: