Żywa pamięć o ofiarach obozów zagłady 27.01.2019

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia 2019 r., przypada 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które miało miejsce 27 stycznia 1945 roku . W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o ofiarach obozów zagłady.

Dzień 27 stycznia został także przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści”… Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, jego śmierci.

Jan Paweł II w Auschwitz-Birkenau, 7 czerwca 1979 r.

Fundacja Shalom w ramach akcji „Płomień Pamięci„, tradycyjnie już zwraca się z apelem o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2019 roku o godz. 18.00, by ten symboliczny płomień stał się wyrazem naszej żywej pamięć o wszystkich ofiarach Zagłady.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom: http://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać fotografię przedstawiającą zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy oraz jako zdjęcie profilowe.

Print Friendly, PDF & Email