Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie 13-14.10.2017

W dniach 13 i 14 października 2017 r. (piątek-sobota) odbędzie się 377. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Po raz pierwszy obrady Konferencji Episkopatu Polski będą miały miejsce w Lublinie. Spotkanie Episkopatu odbywać się będzie w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskigo Jana Pawła II. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100. rocznicy utworzenia KUL i poprzedzi uroczystą inaugurację setnego roku akademickiego, która będzie miała miejsce w niedzielę 15 października br.

Program pobytu księży biskupów w Lublinie, obok obrad plenarnych, przewiduje również odwiedzenie między innymi Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim oraz nowego sanktuarium Maryjnego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, w którym czczony jest obraz Matki Bożej Latyczowskiej.

Księża biskupi wezmą także udział w wydarzeniach kulturalnych. Wśród nich znalazły się: koncert w Sali Malarstwa Polskiego Zamku Lubelskiego, którego współorganizatorem jest Muzeum Lubelskie oraz koncert w Centrum Spotkania Kultur.

Większość z obecnych na konferencji gości potwierdziła również swoja obecność na niedzielnej inauguracji jubileuszowego roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wypada zauważyć, że duża część Episkopatu Polski związana była osobiście z KUL poprzez studia czy pracę dydaktyczno-naukową w tej uczelni.

Uczestnicy zebrania plenarnego celebrować będą wspólnie Eucharystie, na które zaproszeni są wszyscy wierni:

14 października 2017 (sobota) – kościół akademicki KUL

8.00 – Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

15 października 2017 (niedziela) – archikatedra lubelska

8.30 – Uroczysta Eucharystia Inauguracyjna KUL, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


KAI [mp/bd, Abp Budzik dla KAI: pierwsze w historii spotkanie Episkopatu Polski w Lublinie]: Okazją do spotkania Episkopatu w Lublinie od 13 do 15 października są obchody stulecia KUL, uczelni która wykształciła większość polskich biskupów – mówi abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski dodaje, że gdyby nie KUL, to „Kościół w Polsce byłby inny, nie miałby pewnie tak wielu, tak wspaniałych ludzi jak, np. kard. Stefan Wyszyński”… [czytaj dalej]

KAI [olc, Lublin: 377. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski na KUL (zapowiedź)]: Archidiecezja lubelska po raz pierwszy będzie miała okazję być gospodarzem zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Miejscem spotkania KEP 13 i 14 października będzie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100. rocznicy utworzenia uczelni… [czytaj dalej]


Współorganizatorzy uroczystości związanych z zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie:


Print Friendly, PDF & Email