Pielgrzymka do Dachau – w 70 rocznicę wyzwolenia obozu

dachau

Blisko 800 duchownych, w tym 30 biskupów, odprawi Mszę św. w byłym obozie koncentracyjnym w Dachau. Był to główny obóz dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski.

W 70. rocznicę wyzwolenia obozu, w środę 29 kwietnia o godzinie 12.00, polscy biskupi i księża odprawią w Dachau Mszę św. o błogosławionych męczennikach. Przewodniczyć jej będzie kard. Reinhard Marx, a homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki. Msza będzie sprawowana w języku łacińskim.

Po południu we Fryzyndze w czasie nabożeństwa duchowni będą modlić się o pokój i pojednanie. Odprawi je przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, a kazanie wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Na uroczystą Mszę św. i modlitwy przybędą do Dachau także Polacy z Niemiec wraz z duchownymi Polskiej Misji Katolickiej.

/źródło: www.episkopat.pl/

W delegacji wezmą udział także przedstawiciele naszej archidiecezji z arcybiskupem Stanisławem Budzikiem.

Wśród ofiar obozu koncentracyjnego w Dachau znalazło się także 18-tu duchownych pochodzących z diecezji lubelskiej:

1. BIERZYŃSKI Józef – proboszcz w Suchowoli
  2. BRYŁOWSKI Jan – proboszcz w Wożuczynie