Z Ojcem Świętym budzimy do misji – Misyjny Synod Dzieci – 2022

W sobotę 17 września 2022 r. w Warszawie, w Campusie Uniwersytetu Stefana kard. Wyszyńskiego na Bielanach odbył się pierwszy Misyjny Synod Dzieci. Z Archidiecezji Lubelskiej została wydelegowana po ponad rocznych przygotowaniach sześcioosobowa grupa dzieci ze swoimi opiekunami, a zarazem animatorami misyjnymi.

Z parafii pw. św. Barbary, (Szkoła Podstawowa nr 4) w Łęcznej: Helena Słowik i Michalina Bądos, pod opieką s. Elżbiety Łutnik FMM. Z Podstawowej Szkoły Sióstr Urszulanek, (parafia pw. Nawrócenia św. Pawła) w Lublinie: Aleksandra Majewska i Szymon Skwarzyński, pod opieką s. Urszuli Kupczyk OSU oraz z parafii pw. św. Józefa, (Szkoła Podstawowa nr 22) w Lublinie, Antonina Bajor i Michał Smarzewski, pod opieką p. Elżbiety Czarnota. Grupie towarzyszył ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w naszej archidiecezji.


Grupa wyruszyła w drogę ok. godz. 6.00 rano. Na synod przybyło 176 dzieci z 33 diecezji Polski. Ekipa z naszej archidiecezji została przydzielona do grupy zielonej. Kolor ten w różańcu misyjnym oznacza Afrykę. Na miejscu można było spotkać misjonarzy, wiele dzieci i osób zaangażowanych w dzieło misyjne. Był czas na  wspólną  modlitwę, obrady w grupach kontynentalnych, śpiew, tańce i świętowanie stulecia Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Specjalnymi gośćmi spotkania byli: Ks. abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i s. Roberta Tremarelli z Papieskich Dzieł Misyjnych w Rzymie oraz bp. Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Przygotowano także inne atrakcje dla dzieci. Można było spotkać się m.in. ze strażakami, obejrzeć wóz strażacki, spotkać policjantów z psami do różnych zadań specjalnych, żołnierzy prezentujących różne rodzaje uzbrojenia i elementy umundurowania, fundacje misyjne i zgromadzenia, które przedstawiały różne elementy kultury z krajów misyjnych i przygotowały dla dzieci konkursy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a w międzyczasie można było zjeść obiad przygotowany przez organizatorów.

O godz. 12.00 wszyscy uczestniczyli wspólnie we Mszy Świętej pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego i w Koronce do Miłosierdzia Bożego, a po niej odbyła się uroczystość posłania. Dzieci wraz z opiekunami były posłane przez Ks. bp. Jan Piotrowski. Uczestnicy wyjechali przekonani, że są posłani aby wraz z Papieżem Franciszkiem ,,budzić,, do misji, by iść i głosić Ewangelię swoim życiem, z postanowieniem modlitwy za misje i misjonarzy, pomocy i zaangażowania na rzecz misji.


Na wyróżnienie zasługuje schola „Chór Aniołów” z parafii św. Jana Pawła II z Lublina pod dyrekcją p. Agnieszki Tomczyk i ks. Tadeusza Faca. Schola wcześniej nagrała teledysk Hymnu na MSD, a podczas synodu prowadziła oprawę muzyczną całego wydarzenia. Dziękujemy organizatorom za możliwość przeżycia pięknych, misyjnych chwil, za ich trud włożony w przygotowanie, a wszystkim dzieciom i opiekunom za przygotowanie i udział w Misyjnym Synodzie Dzieci. Niech pogłębiony zapał misyjny udziela się innym.

https://drive.google.com/file/d/1m06hybaVFox0oC6LdCI5a0SPVSJ98d3H/view

Print Friendly, PDF & Email