XII Tydzień Biblijny – IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 26.04.2020

W niedzielę 26 kwietnia 2020 r. rozpocznie się w XII Tydzień Biblijny pod hasłem Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia. Zaplanowane wydarzenia zakończą się w sobotę 2 maja.

Inauguracji Tygodnia Biblijnego w Niedzielę Biblijną – 26 kwietnia br. towarzyszyć będzie IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które nawiązuje do przeżywanej niedawno 1050-tej rocznicy Chrztu Polski i proklamacji Ewangelii, która stała się kamieniem węgielnym polskiego narodu i państwa oraz polskiej kultury. Do wspólnotowej lektury na czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego została wybrana Ewangelia według św. Mateusza.

Słowo Boże ukształtowało naszą tożsamość jako Polaków i stanowiło światło w najtrudniejszych chwilach naszego narodowego życia. Także w obecnym czasie, kiedy jako społeczeństwo zmagamy się z pandemią o globalnym zasięgu, niesie ono siłę zmartwychwstałego Chrystusa i pociechę Ducha Świętego, motywuje do służby i do poświęcenia. Serdecznie zachęcamy do tego, abyśmy w naszych parafiach w czasie XII Tygodnia Biblijnego i IV Narodowego Czytania Pisma Świętego dzielili się nawzajem skarbem Ewangelii.

ks. prof. Mirosław S. Wróbel, Moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II
w Archidiecezji Lubelskiej

Pomocą w przeżywaniu Tygodnia Biblijnego będą służyć materiały przygotowane przez Dzieło Biblijne św. Jana Pawła II, w których znajdziemy propozycję rytu odczytania wybranych fragmentów Ewangelii według św. Mateusza na III Niedzielę Wielkiej Nocy, wprowadzenia do liturgii, komentarze i kazania na każdy dzień XII Tygodnia Biblijnego. W „Przeglądzie Biblijnym” wyposażonym w płytę CD znajdziemy także katechezy biblijne, propozycje kręgów i konferencji biblijnych na temat Eucharystii oraz multimedialną Drogę Światła poświęconą tajemnicy Eucharystii, Bożej uczty nowego Przymierza.

Materiały wiążą ze sobą Słowo Boże, wiarę i Eucharystię, wpisując się w ogłoszony przez Komisję Duszpasterstwa KEP trzyletni program pt. „Eucharystia daje życie”. Korzystajmy z nich obficie, w miarę możliwości, i udostępniajmy je innym. Czas epidemii może stać się wielką okazją do przybliżenia skarbu Ewangelii naszym wiernym przez kazania biblijne, konferencje i nabożeństwa transmitowane drogą internetową i przez media społecznościowe.

Zachęcamy, aby w Tygodniu Biblijnym we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej przeprowadzić uroczystą intronizację Pisma Świętego oraz wygłosić homilie biblijne zachęcające do systematycznego czytania Słowa Bożego w rodzinach i w grupach parafialnych. Materiały biblijne (biuletyn, plakaty) są do odebrania w Kurii Metropolitalnej w Centrum Liturgicznym FIDES.

Materiały na XII Tydzień Biblijny i czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego: