Wystawa edukacyjna „Oblicza Śmierci” – od 4.10.2023 w Lublinie

„Oblicza śmierci” jest to wieloaspektowa wystawa, która prezentuje obrzędy, zwyczaje i poglądy ludności wiejskiej w aspekcie przemijania oraz wątki uniwersalne związane z tradycją chrześcijańską i miejscem śmierci w życiu współczesnego człowieka. Temat śmierci jest tematem trudnym, odrzuconym przez współczesną kulturę, bądź pozbawionym wartości uniwersalnych, pozwalających zachować świadomość przemijania życia.

Śmierć, która w kulturze tradycyjnej jest „przejściem do innego świata, na drugą stronę”, jest dziś tematem omijanym, traktowanym eufemistycznie. Umierania trzeba się bać, nie można o nim myśleć i rozmawiać – pozostaje ciągle sferą tabu. Śmierć zawsze była tajemnicą – dla osób wierzących, nadzieją na spotkanie z Bogiem, ale w dawnych czasach, szczególnie w kulturze wiejskiej, gdzie czas wyznaczały cykle pór roku, również w cykl życia wpisana była śmierć.

Oblicza Śmierci to przede wszystkim angażująca wystawa, którą pokażemy w Kazimierzu Dolnym oraz w Lublinie. Artefakty zgromadzone na wystawę pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Wystawa jest przygotowana w formie prezentacyjno-edukacyjnej, a odwiedzający będą mogli doświadczyć wieloma zmysłami zaproponowanej opowieści .

Barbara Wybacz, kuratorka wystawy

Wystawa została zaplanowana w dwóch lokalizacjach:

1. Kazimierz Dolny – Kościół pw. św. Anny (20.09-3.10.2023)
2. Lublin – Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła (4-17.10,2023)

Wystawy zostaną podsumowane w wydawnictwie, zawierającym teksty popularnonaukowe, poruszające różne wątki wokół śmierci – pieśni pogrzebowe, ikonografię, symbolikę i zwyczaje.

POBIERZ BEZPŁATNĄ PUBLIKACJĘ PONIŻEJ:

Organizator: Archidiecezja Lubelska

Partnerzy: Anthill, Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Radio Plus, Gość Niedzielny Lubelski, Niedziela Lubelska, Lubelski.pl

Print Friendly, PDF & Email